کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

افخم: جزییات تماس کری با ظریف

شناسه خبر: 4214 - سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ - نویسنده: سعید

به گزارش سایت شمس شهرستان مبارکه و به نقل از ایسنا ، مرضیه افخم، درباره تماس تلفنی محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان، با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت: مجموعه این تماس تلفنی در خصوص تحولات در زمینه اجرای برنامه اقدام مشترک بود و وزیر امور خارجه آمریکا تماسی با وزیر امور خارجه کشورمان داشتند.

وی ادامه داد: طی این تماس تلفنی نارضایتی ایران از روند نشست کارشناسی و جزییات موجود درباره اقدام مشترک ابراز شد. وزیر امور خارجه کشورمان تماس‌هایی با کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشتند. این تماس‌ها عادی است و این تماس‌ها برای حفظ مذاکرات و نحوه اجرای برنامه اقدام مشترک طبیعی محسوب می‌شود.

افخم با اشاره به دیدار امروز عراقچی با کاترین اشتون گفت: در این دیدار گفت‌وگو‌هایی در چارچوب مذاکرات کارشناسی و روند اجرای برنامه اقدام مشترک صورت می‌گیرد. همچنین آقای عراقچی در ادامه مذاکراتی که با هلگا اشمیت داشتند مذاکرات دیگری نیز داشتند که برای از سرگیری مذاکرات کارشناسی و نیز هماهنگی‌ها برای انجام مذاکرات در سطوح بالاتر خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در بخشی دیگری از نشست هفتگی‌اش با خبرنگاران گفت: وزیر امور خارجه کشورمان روز پنج‌شنبه برای شرکت در شانزدهمین نشست شورای وزیران D8 عازم اسلا‌م‌آباد می‌شود. این اجلاس به ریاست پاکستان خواهد بود که این کشور تا سال 2014 ریاست آن را بر عهده دارد. وزیر امور خارجه کشورمان علاوه بر گفت‌وگو با همتایان و مقامات پاکستانی با همتایان خود از کشورهای مختلف دیدار خواهد کرد.

وی ادامه داد: اجلاس D8 یک سازمان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اسلامی است که به منظور تحکیم مناسبات اقتصادی جهان اسلام و همچنین حضور موثر کشورهای اسلامی در اقتصاد جهانی فعالیت می‌کند. امیدوار هستیم این سازمان منطقه‌ای در اقتصاد کشورهای اسلامی و جهان فعالیت بیشتری داشته و نتایج خوبی به همراه داشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی اخیر در عراق درباره تقاضای برخی خانواده‌های شهدای برای پیدا کردن پیکر فرزندانشان و برخی دیگر که پیکرهای شهدای خانواده‌های دیگر را به جای فرزندانشان تحویل گرفته‌اند گفت: این مسئله مورد توجه وزارت خارجه و دستگاه‌های ذی ربط است و همچنین ما با مقامات عراقی در این باره گفت‌وگو داریم. برخی شناسایی‌ها انجام شده است و رایزنی هایی برای تجسس دوباره برخی مناطق در حال انجام است. همچنین در حوزه های کارشناسی برای تعیین هویت شهدا و مفقودین اقدامات لازم انجام می‌شود.

افخم تاکید کرد: نگرانی خانواده شهدا قابل درک است و به طور جدی از سوی وزارت خارجه پیگیری می‌شود.

وی درباره اخباری که حاکی از ربوده شدن و سپس کشته شدن یک تبعه ایرانی در افغانستان است اظهار کرد: متاسفانه این خبر را ما هم دریافت کرده‌ایم. در این حال موضوع اتباع میان ایران و افغانستان از مشکلاتی است که به ویژه از سوی اتباع افغان برای ایران با توجه به جمعیت بالا و ورود بعضا غیرقانونی آنها به ایران برای ما همیشه مطرح بوده است.

وی گفت: وزارت خارجه در حوزه کنسولی و اداره ایرانیان مساله اتباع ایرانی در سایر کشورها را پیگیری می‌کند. متاسفانه در مواردی شاهد آسیب‌دیدن اتباع کشورمان در نقاط مختلف هستیم. ما از دولت افغانستان خواسته‌ایم تا در رابطه با تامین امنیت و ثبات در مرزها نهایت همکاری را انجام دهد و دیگر در آینده شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

افخم در خصوص دعوت از ایران برای شرکت در نشست ژنو دو درباره سوریه گفت: طبق اخباری که به دست ما رسیده است هنوز از هیچ کشوری برای شرکت در نشست ژنو دو دعوت به عمل نیامده است. در عین حال ایران‌ بارها اعلام کرده آمادگی کمک به حل بحران سوریه در چارچوب روش‌های سیاسی و مسالمت‌آمیز را دارد.

افخم گفت: اگر از ایران برای شرکت در این نشست دعوت به عمل آید در چارچوب حفظ امنیت و حل بحران سوریه مشارکت می‌کنیم. اما تاکید داریم حضور ایران در هیچ برنامه تنظیم شده بین‌المللی منوط به تعیین پیش شرط نیست.

وی با اشاره به مذاکرات امروز عراقچی و اشتون تصریح کرد: این مذاکرات در رابطه با تعیین زمان مذاکرات کارشناسی بعدی به شکلی که مبتنی بر تفاهم دو طرف باشد، است. امیدواریم مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در آینده نزدیک از سر گرفته شود و در سریع‌ترین زمان برگزار و مذاکرات در سطوح بالاتر نیز هماهنگ شود.

افخم در رابطه با بیانیه وزیران خارجه اتحادیه اروپا اظهار کرد: در این بیانیه اشاره شده است که اتحادیه اروپا تحریم‌هایی که در چارچوب برنامه اقدام مشترک وجود دارد را برخواهد داشت، بنابراین ما در گام اول انتظار داریم طرفین نسبت به اجرای توافق و برداشتن گام‌ها پایبند باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روح کلی حاکم بر بیانیه اتحادیه اروپا را “مفید و سازنده” دانست و گفت: امیدواریم همانگونه که در این بیانیه از توافق ژنو استقبال شده است در حوزه عمل شاهد اجرای تعهدات از سوی اروپایی‌ها باشیم. استقبال اروپا از توافق نشان‌دهنده آمادگی آنها برای گام برداشتن در مرحله اول توافق است.

وی درباره انفجارهای اخیر در لبنان و عراق که اتباع ایرانی مورد هدف قرار گرفتند و آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ گفت: تروریست‌ها در هر نقطه‌ای فعالیت می‌کنند و اقداماتشان از منطق خارج شده است و نمی‌توان ارتباط مستقیمی را میان اینها دید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما نگرانی خود را درباره این اقدامات مطرح کرده‌ایم و گفته‌ایم که تروریسم محدود به یک کشور و منطقه نخواهد شد و جامعه بین‌الملل را در بر می‌گیرد و باید همه کشورها برای جلوگیری از آن و محکوم کردن این اقدامات به طور جدی وارد عمل شوند. کشورهایی که از تروریسم نیز حمایت می‌کنند باید بدانند ماهیت این پدیده ضدبشری محدود به یک کشور و منطقه نخواهند ماند.

افخم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران ارتکاب به چه اقدامی به معنای نقض توافق ژنو است، تصریح کرد: موضوع کلیدی مبادرت به تحریم‌های جدید است ما اعلام کرده‌ایم هرگونه تحریم جدید به منزله مرگ توافق است و امیدواریم طرف‌ها نسبت به پایبندی به توافق جدی باشند و با حسن نیت روح کلی حاکم بر توافق را حفظ کنند.

وی درباره ادعای آمریکایی‌ها برای کمک ایران در پیدا کردن لوینسون گفت: همانطور که وزیر خارجه کشورمان اعلام کردند چنین فردی در ایران نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه کاظم جلالی اعلام کرده است ما به وزارت خارجه اعلام کرده‌ بودیم که نباید دیداری بین هیات پارلمانی اروپا و دو تن از فعالان سیاسی ایران صورت گیرد گفت: وزارت خارجه بنا به وظیفه خود تنظیم‌کننده برنامه‌های رسمی است و در رابطه با سفر هیات پارلمانی اروپا این برنامه‌ریزی با همکاری مجلس شورای اسلامی انجام و اجرا شد و درباره بخش غیررسمی سفر این هیات اقدامی صورت نگرفته است و اساسا وظیفه ما نبوده است. آنچه که در باره سفر هیات پارلمان اروپا انجام شد مشارکت و تبادل نظر میان وزارت خارجه و مجلس شورای اسلامی در چارچوب برنامه‌های رسمی بود. بحث‌های دیگر جای بررسی دارد.

وی ادامه داد: من متن کامل صحبت‌های آقای جلالی را ندیده‌ام اما در این باره می‌توان تبادل نظر کرد.

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد