» عمومی » علمی آموزشی » دستاورد مهم در برق بیسیم: تولید برق از امواج ماهواره و وای فای
علمی آموزشی

دستاورد مهم در برق بیسیم: تولید برق از امواج ماهواره و وای فای

آبان 18, 1392 0012

پژوهشگران با استفاده از مواد ارزان قیمت، آرایه ای از سلول ها ساخته اند که می تواند سیگنال های مایکروویو منابعی مانند ماهواره یا وای فای را به نیروی برق تبدیل کند.

خبرگزاری مهر نوشت:

پژوهشگران با استفاده از مواد ارزان قیمت، آرایه ای از سلول ها ساخته اند که می تواند سیگنال های مایکروویو را از منابعی مانند ماهواره یا وای فای بگیرد و نیروی برق تولید کند.

پژوهشگران دانشگاه دوک می گویند این فناوری مهار انرژی، با اثربخشی مشابه پانل های خورشیدی مدرن، می تواند انرژی هدر رفته را گرفته و سیگنال مایکروویو را به ولتاژ جریان مستقیم که قادر به شارژ باتری تلفن همراه یا دیگر وسایل الکترونیکی است، تبدیل کند.

نکته مهم در مورد این دستگاه مهار انرژی، در متامواد آن نهفته است: ساختارهای مهندسی شده ای که اشکال مختلف از انرژی موجی را گرفته و آنها را به کاربردهای مفیدی تبدیل می کنند.

مهندسان یک سری از پنج رسانای انرژی از جنس فایبرگلاس و مسی ساخته اند که به یک تخته مدار متصل شده تا امواد مایکروویو را به انرژی الکتریکی 7.3V تبدیل کند.

در مقایسه می توان گفت: شارژرهای USB برای وسایل الکترونیکی کوچک حدود پنج ولت برق تولید می کنند.

الکساندر کاتکو یکی از مجریان این پروژه می گوید: می توان از این طراحی برای گستره وسیعی از فرکانس های مختلف و انواع انرژی از جمله لرزشی و صوتی استفاده کرد.

وی افزود: تا کنون تئوری انجام کارهای بسیاری با متامواد ها مطرح شده است. با یک کار کوچک نشان دادیم که این مواد می توانند برای کاربردهای مصرفی مفید واقع شوند.

به گفته وی مثلا می توان پوشش متا مواد را به سقف اتاق نصب کرد تا انرژی سیگنال وای فای که ممکن است هدر برود، تغییر جهت داده و بازیابی کند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

میلاد زارع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×