کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

آمریکا نزد ملت‌ها منفورترین قدرت جهان است

شناسه خبر: 1307 - یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ - نویسنده: سعید

به گزارش پرتال شمس شهرستان مبارکه و به نقل از تسنیم ،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یک‌شنبه) در آستانه روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش‌آموزان، با بیان تحلیلی مهم از ریشه‌های دشمنی استکبار با ملت ایران ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان پرتلاش مذاکرات جاری تأکید کردند: سوابق عملکرد آمریکا نشان می‌دهد موضوع هسته‌ای تنها بهانه‌ای برای ادامه دشمنی با ایران است. لبخند فریب‌گرانه دشمن کسی را دچار خطا نکند. اگر از مذاکرات نتیجه گرفته شود چه بهتر اگر نه، اثبات این توصیه مکرر است که برای حل مشکلات باید نگاه به درون داشته باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سه حادثه تاریخی روز 13 آبان، گفتند: تبعید امام(ره) در سال 1343 به‌دلیل سخنرانی ایشان بر ضد کاپیتولاسیون که به مأموران و نظامیان آمریکایی در ایران، مصونیت قضایی می‌بخشید، کشتار بیرحمانه دانش‌آموزان در تهران به دست مأموران رژیم دیکتاتورِ مورد حمایت آمریکا در سال 1357 و حرکت متقابل و شجاعانه دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا در سال 1358، هر سه، به‌نحوی به دولت آمریکا مربوط است، و به همین علت روز 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده است.

ایشان سخنان خود را با تبیین واژه قرآنی استکبار ادامه دادند اما پیش از آن یک نکته را متذکر شدند و افزودند: جوانان مؤمن و شجاع دانشجو که در سال 1358، سفارت آمریکا را تسخیر کردند، حقیقت و هویت واقعی این سفارتخانه را که در واقع لانه جاسوسی بود، کشف کردند و در مقابل دیدگان مردم دنیا قرار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در آن روز، جوانان ما نام سفارت آمریکا را لانه جاسوسی گذاشتند و امروز بعد از گذشت بیش از سه دهه، سفارتخانه‌های آمریکا در کشورهای اروپایی که شرکای آمریکا هستند، لانه جاسوسی نام‌گذاری می‌شود که این موضوع نشان می‌دهد جوانان ما بیش از سی سال، از تقویم تاریخ دنیا جلوتر بودند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان این نکته، درخصوص معنای استکبار گفتند: استکبار به انسان‌ها و دولت‌هایی اطلاق می‌شود که دخالت در امور ملتهای دیگر و تحمیل بر دیگران را حق خود می‌دانند و به هیچ‌کس هم پاسخگو نیستند.

ایشان افزودند: نقطه مقابل استکبار، ملتها و انسان‌هایی هستند که زیر بار زورگویی، مداخله‌جویی و تحمیل قدرت استکباری نمی‌روند و با آن مبارزه می‌کنند که ملت ایران از این‌گونه ملتهاست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دولت آمریکا دولتی استکباری است که برای خود حق مداخله در امور همه ملتها را قائل است، افزودند: ملت ایران با انقلاب خود، در واقع در مقابل زورگویی و تسلط آمریکا ایستاد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، ریشه مستکبرین را در داخل قطع کرد و به‌خلاف برخی کشورها، این کار را نیمه‌تمام نگذاشت که چوب آن را بخورد.

ایشان با تأکید بر اینکه مماشات با مستکبر، هیچ فایده‌ای برای کشورها و ملتها ندارد، گفتند: رویکرد استکباری آمریکا موجب شده است که ملتها نسبت به آن، یک حس بی‌اعتمادی و بیزاری داشته باشند ضمن اینکه تجربه نشان داده است که هر ملت و دولتی که به آمریکا اعتماد کند، ضربه خواهد خورد، حتی اگر از دوستان آمریکا باشد.

رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص به چند نمونه تاریخی از جمله اعتماد دکتر مصدق به آمریکایی‌ها و پاسخ آمریکا با کودتای 28 مرداد و همچنین بی‌وفایی آمریکایی‌ها به محمدرضا پهلوی بعد از فرار او از ایران، اشاره و تأکید کردند: امروز، میان ملتها، منفورترین قدرت‌ها، آمریکا است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر امروز یک نظرسنجی عادلانه و سالم در دنیا، انجام شود، دیدگاه مردم دنیا، به هیچ دولتی به‌اندازه دولت آمریکا، منفی نخواهد بود.

ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود تأکید کردند: بنابراین موضوع ستیزه با استکبار و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، یک مسئله اساسی و برخاسته از تحلیلی درست است.

رهبر انقلاب اسلامی، همه جوانان را به تحلیل صحیح و دقت در موضوع مبارزه با استکبار توصیه کردند و افزودند: جوانان اول انقلاب نیازی به تحلیل در مورد مبارزه با آمریکا نداشتند زیرا ظلم و ستم آمریکا و حمایت آن از رژیم بی‌رحم طاغوت را دیده بودند اما جوان امروز باید با تحقیق و تحلیل درست دریابد که چرا ملت ایران با استکبار و رویکردهای آمریکا مخالف است و دلیل بیزاری ملت ایران از آمریکا چیست؟

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته مهم و اساسی درباره مسائل جاری با آمریکا، پرداختند. ایشان، ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاکره کنندگان با پنج به‌علاوه یک، تأکید کردند: اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می‌باشند و «هیچ‌کس نباید آنها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه مذاکرات با شش کشوری که آمریکا نیز جزو آنهاست فقط درباره مسئله هسته‌ای است ولاغیر، افزودند: باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم بلکه تجربه‌ای در اختیار ملت قرار می‌گیرد که مثل تجربه تعلیق موقت غنی‌سازی در سالهای 82 و 83، ظرفیت فکری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.

رهبر انقلاب در تشریح بیشتر نتایج آن تجربه ملی افزودند: یک دهه قبل در مذاکرات با اروپایی‌ها، با نوعی عقب‌نشینی، تعلیقی را که در واقع تحمیل شده بود پذیرفتیم اما بعد از دو سال تعلیق و تعطیلی بسیاری از کارها، همه فهمیدیم که حتی با این‌گونه کارها، مطلقاً امیدی به همکاری طرفهای غربی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر این کار را نمی‌کردیم ممکن بود برخی مدعی شوند که اگر یک بار عقب‌نشینی می‌کردید مشکلات حل و پرونده هسته‌ای عادی می‌شد، اما با تجربه تعلیق موقت، همه درک کردند که طرفهای ما دنبال اهداف دیگری هستند، لذا کار و پیشرفت را مجدداً شروع کردیم.

ایشان تفاوت وضع هسته‌ای امروز ایران با یک دهه قبل را تفاوت از زمین تا آسمان خواندند و ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان مسائل جاری با آمریکا افزودند: به مذاکرات جاری خوش‌بین نیستم چرا که معلوم نیست نتایجی را که ملت انتظار دارد به‌همراه بیاورد اما معتقدیم این تجربه ایرادی ندارد به‌شرط اینکه ملت بیدار باشد و بداند چه اتفاقی دارد می‌افتد.

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از برخی عناصر «تبلیغات‌چیِ ساده‌لوح یا مغرض» افزودند: بعضی با خط‌گیری از رسانه‌های بیگانه در تلاشند با گمراه کردن افکار عمومی، این‌گونه القا کنند که اگر در مسئله هسته‌ای تسلیم شویم، همه مشکلات اقتصادی و غیراقتصادی حل می‌شود.

ایشان در اثبات بطلان این ترفند تبلیغاتی، به توطئه‌ها و طرحهای ضدایرانی آمریکا قبل از مطرح شدن بحث هسته‌ای ایران استناد کردند و از همه ملت به‌ویژه جوانان دانشجو و دانش‌آموز خواستند که در این زمینه تفکر و تأمل کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با طرح چند سؤال افزودند: آیا اول انقلاب که آمریکا تحریم‌های ایران را برقرار کرد و آن را ادامه داد، مسئله هسته‌ای در میان بود؟ آیا هنگام هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و قتل‌عام 290 سرنشین آن، بهانه‌ای به‌نام مسئله هسته‌ای وجود داشت؟ آیا در سالهای اول انقلاب که آمریکایی‌ها طرح کودتای پایگاه شهید نوژه را اجرا کردند موضوع هسته‌ای مطرح بود؟ آیا حمایت‌های تسلیحاتی و سیاسی آمریکا از گروه‌های ضدانقلاب پس از پیروزی انقلاب به‌علت فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پاسخ‌های منفی این سؤالات تأکید کردند: بنابراین مسئله هسته‌ای، بهانه‌ای بیش نیست و فرضاً اگر روزی این مسئله با عقب‌نشینی ما حل شود آنها برای ادامه دشمنی با ایران عزیز، دهها بهانه دیگر از جمله پیشرفت‌های موشکی، مخالفت ملت ایران با رژیم صهیونیستی و حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت را مطرح می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی پس از استناد به این واقعیات تأکید کردند: دشمنی آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی به این علت است که ملت ایران با رد خواست‌های آنها، معتقد است آمریکا علیه ایران هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

ایشان افزودند: آمریکا با موجودیت جمهوری اسلامی و با «نفوذ و اعتبار و اقتدار نظام منتخب ملت ایران»، مخالف است. همان‌گونه که اخیراً یکی از سیاست‌مداران و عناصر فکری آمریکا به‌صراحت اعلام کرد ایران چه اتمی باشد چه نباشد خطرناک است چرا که دارای نفوذ و اقتدار است و به‌قول خودشان هژمونی ایران بر منطقه حاکم شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: مسئله هسته‌ای بهانه است و آمریکایی‌ها زمانی از خصومت دست برمی‌دارند که ملت ایران، به ملتی منزوی، بی‌اعتبار و بی‌احترام تبدیل شود.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان، نگاه به درون و تکیه بر قدرت داخلی را راه‌حل واقعی مسائل و مشکلات موجود دانستند و خاطرنشان کردند: اگر ملتی به قدرت و توانایی‌های خود متکی بود از اخم یا تحریم دشمن متلاطم نمی‌شود و ما باید دنبال تحقق این هدف باشیم.

ایشان افزودند: همه حرف ما با مسئولان گذشته و امروز این است که برای پیشرفت و گشایش کارها، به ظرفیت‌های متنوع و گسترده انسانی، طبیعی و جغرافیایی ایران تکیه کنید.

رهبر انقلاب در همین زمینه تحرک دیپلماسی را هم بسیار لازم خواندند و افزودند: تکیه بر توانایی‌های درونی به‌معنای نفی دیپلماسی نیست اما باید توجه داشت تحرک دیپلماسی تنها بخشی از کار است و محور اصلی، اتکا به توانایی داخلی است که می‌تواند پای میز مذاکره نیز اعتبار و اقتدار بیاورد.

رهبر انقلاب اسلامی توجه ملت و مسئولان را به این نکته مهم جلب کردند که ایران در مواجهه با دشمنان، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، هیچ‌گاه دچار استیصال نشده و از این پس هم نخواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دلیل این سخن، افزودند: ما در دهه اول انقلاب، بسیاری از ابزارهای مادی از جمله پول، سلاح، تجربه، سازماندهی و نیروی مسلح کارآمد نداشتیم در حالی که جبهه مقابل انقلاب اسلامی، یعنی رژیم بعث صدام و قدرت‌های غربی و شرقی حامی او، در اوج قدرت و توانایی بودند، ولی نتوانستند ملت ایران را به زانو درآورند.

ایشان گفتند: اکنون شرایط ملت ایران و جبهه مقابل او، با آن سالها کاملاً متفاوت است زیرا جمهوری اسلامی ایران، دارای علم، فناوری، سلاح، اعتبار بین المللی و میلیون‌ها جوان بااستعداد و آماده به کار است در حالی که جبهه مقابل او یعنی آمریکایی‌ها و شرکای آنها، دارای مشکلات عدیده سیاسی و اقتصادی و اختلاف‌های فراوان هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، اختلاف‌های سیاسی در آمریکا و تعطیلی شانزده روزه دولت آمریکا، مشکلات بزرگ اقتصادی و کسری درآمد هزاران میلیارد دلاری، و اختلاف‌های عمیق اروپا و آمریکا در مسائل گوناگون از جمله حمله نظامی به سوریه را نمونه‌هایی از وضعیت کنونی جبهه مقابل ملت ایران برشمردند و تأکید کردند: امروز، ملت ایران، آگاه، مقتدر و دارای پیشرفت است و قابل مقایسه با بیست یا سی سال پیش نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته آنها فشار خواهند آورد اما باید با تکیه بر توانایی‌های داخلی خود این فشارها را تحمل، و از آنها عبور کنیم.

ایشان بار دیگر با حمایت از اقدامات و تلاش‌های دولت محترم و مسئولان، در عرصه دیپلماسی و مذاکرات، خاطرنشان کردند: این اقدام، یک تجربه و احتمالاً یک کار مفید است. اگر نتیجه گرفته شود چه بهتر اما اگر نتیجه گرفته نشد، معنایش این خواهد بود که برای حل مشکلات، کشور باید روی پای خود بایستد.

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال گفتند: توصیه قبلی خود را یک بار دیگر تکرار می‌کنم؛ نباید به دشمنی که لبخند می‌زند، اعتماد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: توصیه من به مسئولین عرصه دیپلماسی و مذاکره این است که مراقب باشید، لبخند فریب‌گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مسئولان، به اظهار نظرها و اقدامات طرف مقابل، دقت و توجه لازم را داشته باشند. آنها از یک طرف لبخند می‌زنند و اظهار تمایل به مذاکره می‌کنند اما از طرف دیگر بلافاصله می‌گویند، همه گزینه‌ها روی میز است. حالا مثلاً چه غلطی می‌خواهند بکنند معلوم نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان یکی از سیاست‌مداران آمریکایی که خواستار بمباران اتمی ایران شده بود، خاطرنشان کردند: اگر آمریکایی‌ها راست می‌گویند که در مذاکرات جدی هستند، باید به دهان این افراد یاوه‌گو بزنند و دهان آنها را خرد کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دولتی که دارای این توهم است که نسبت به مسائل جهان و مسائل هسته‌ای، مسئولیت دارد، غلط می‌کند که کشور دیگری را تهدید هسته‌ای کند.

ایشان افزودند: امروز، آمریکایی‌ها به‌دلیل تسلط سرمایه‌داران قدرتمند و کمپانی‌های صهیونیستی بر دولت و کنگره، بیشترین رودربایستی را با محافل و رژیم منحط صهیونیستی دارند و بیچاره‌ها مجبورند ملاحظه آنها را بکنند اما ما که مجبور نیستیم ملاحظه آنها را داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: ما از روز اول گفتیم، اکنون هم می‌گوییم و در آینده نیز خواهیم گفت که ما رژیم صهیونیستی را یک رژیم نامشروع و حرام‌زاده می‌دانیم.

ایشان با اشاره به هوشیاری ملت و مسئولان خاطرنشان کردند: ما از هر اقدام مسئولان که در جهت مصلحت کشور باشد، حمایت می‌کنیم اما این توصیه را هم به مردم و مسئولان و به‌ویژه جوانان داریم که چشمهای خود را کاملاً باز کنید زیرا تنها راه رسیدن به اهداف ملت، حفظ آگاهی و هوشیاری است.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان گفتند: امیدواریم با لطف و عنایت الهی، جوانان با روحیه شاداب خود، کشور را تحویل بگیرند و با ابتکارهای خود، آن را به قله‌ها برسانند.

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد