» اخبار ایران و جهان » اخبار ورزشی » ظریف سرانجام عصبانی شد/لطفا حرفهای صهیونیستی را تکرار نکنید
اخبار ورزشی

ظریف سرانجام عصبانی شد/لطفا حرفهای صهیونیستی را تکرار نکنید

اسفند 3, 1392 006

محمود عزیزی: مرد اول دستگاه دیپلماسی چند ساعت بعد از ورود به تهران برخلاف همیشه، در گفت وگو با خبرنگاران لحنش منتقدانه بود و دیگر لبخند به لب نداشت. مثل روزی که برای توضیح درباره مذاکرات هسته ای به صحن علنی مجلس رفت و در میانه صحبت هایش درباره اظهارات مقامات آمریکایی گفت:« آمریکایی ها حرف های نامربوط زیاد می زنند.» او در آخرین ساعات  حضور در وین هم منتقد بود. منتقد انتشار حرف های نامربوط و ترجمه های غلط از مذاکرات ژنو و سوالاتی که  هیچ پایه و مبنایی ندارد.

برخلاف چهره خندان ظریف در کنفرانس خبری هتل «پالایس کوبورگ» بعد از سه روز مذاکره در وین، شهر موسیقی و کافه، ظریف از سایت غیر معروفی که باید با هزار ذره بین در اینترنت آن را یافت،گلایه مند بود.

گفت«یک فرد نامربوط حرفی نامربوط گفته که آنچنان در سایت های داخلی انعکاس پیدا می کند که بعد هم می خواهند ما به این حرف پاسخ دهیم.». او اشاره کرد که همواره روش های مختلفی بوده که گروه های مختلف برای تاثیرگذاری بر روند سیاست سازی حرفهایی می زنند که از نظر او «بسیاری از این حرفها نیز کاملا نامربوط است.»

متذکر شد حرفهایی که با آب و تاب فراوان نشر داده می شود  و جز در رسانه های داخلی آنها را هیچ جا نمی بینیم، دروغ است. بعد هم تصریح کرد:«دلیلی وجود ندارد، هر حرف نامربوط یا مربوطی که در خارج از ایران گفته شد ما مجبور باشیم فورا به آن واکنش نشان دهیم.»

اشاره های ظریف به انتشار اخباری است که رسانه های غربی درجریان مذاکرات وین، درباره  بحث در خصوص موضوع موشک های بالستیک در جریان مذاکرات ایران و 1+5 روی خروجی های خود فرستادند و توسط رسانه های داخلی منتشر شد.

وزیرامور خارجه برای اینکه به فتنه انگیزی یک پرسش بدون مبنا در رسانه های بین المللی اشاره کند، به خاطره ای از سوال خبرنگاری در سفر خود به قم اشاره کرد و گفت: در سفری که به قم برای دیدار با مراجع رفته بودم خبرنگاری از من پرسید که نظرتان درباره حضور نمایندگان رژیم صهیونیستی در مذاکرات چیست؟ و من به طور صریح گفتم که آنها هیچ جایگاهی در مذاکرات ندارند.

ظریف می گوید این سوال بین حد فاصل ملاقات ها با مراجع در خیابان از وی پرسیده شده و وقتی او به هتل بازگشته، در سایت ها منبع این خبر را جستجو کرده که کجا کسی گفته است نمایندگان رژیم صهیونیستی می خواهند در مذاکرات حضور داشته باشند.

ظریف می گوید: هیچ جایی به زبان انگلیسی چنین موضوعی منتشر نشده بود، جز یک سایت داخلی به نقل از یک سایت نامعروف عبری که پس از آن پاسخ من بر روی سایت های انگلیسی قرار گرفت. خبرگزاری های بین المللی آن خبر را نداشتند و کسی نیز برای رژیم صهیونیستی موقعیتی قائل نیست که پشت میز مذاکرات بنشیند اما متاسفانه سوالی که دوستان ما مطرح کردند این امکان را فراهم کرد که پاسخ من در دنیا طرح شود تا برای رژیم صهیونیستی در مذاکرات جایی پیدا شود.

وزیر خارجه با انتقاد از برخی اخبار که در سایت های داخلی بدون اشاره به منبع موثق منتشرمی شود، تصریح کرد: متاسفانه برخی دوستان حرف های نامربوطی را می زنند که هیچ منبع موثق و جدی ندارد اما به طور جدی در سایت های داخلی منتشر می شود.

ظریف با بیان این که به اشاعه کذب و حرف مفت معتقد نیستم، گفت: چیزهایی وجود خارجی ندارد و یا ترجمه غلط منتشر می کنند و گاهی حرف های نامربوط به تیتر یک تبدیل می شود.

ظریف اضافه کرد که آنچه بعضا برخی خبرنگاران مطرح می کنند نکاتی است که برخی موسسات غیردولتی آمریکا مطرح می کنند و خلاف آن نکات هم مطرح می شود بعد هم اضافه کرد: برخی در آمریکا حرف های بدتری را مطرح می کنند اما این دلیل نمی شود هر لاطائلی که یک نفر در آمریکا گفت، مدام در ایران مطرح شود و ما مجبور به پاسخ باشیم.

وزیر امور خارجه گفت: رسیدن به اینکه برنامه ایران غیر نظامی باقی خواهد ماند یک روش نیست، روش های مختلف دارد. یک روش نیست که فلان سایت در آمریکا نوشته و آنها نیز یک روش را در این جلسات مطرح نکرده اند.

ظریف ادامه داد: روش هایی که مطرح می شود روش هایی نیست که شما در سایت ها می خوانید بلکه آن روشها حرفهایی است که گروه های صهیونیستی برای تاثیرگذاری بر مذاکرات مطرح می کنند پس ما لطفا تکرار نکنیم.

برخلاف لحن گلایه مندانه ظریف در پایان مذاکرات وین، او در روز پایانی با لبخند همراه با اشتون در کنفرانس خبری مشترک شرکت کرد. کنفرانسی که حرف مشترک دو طرف در آن یک عبارت بود:«شروع خوبی داشتیم.»

اظهاراتی که مشابه آن را سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پایان دور اول مذاکرات جامع ایران و ۱+۵ بیان کرد و از« سازنده و مفید» بودن مذاکرات گفت.

ادامه مذاکرات  هسته ای هم در اواخر اسفند تنها چند روز مانده به نوروز باستانی ایرانی انجام می شود. قبل از دور جدید مذاکرات، قرار است اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران بیاید. 18 اسفند تاریخی بود که عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده برای سفر این مقام اروپایی به خبرنکارانی ایرانی اعلام کرد. حالا همه منتظر نحوه ورود و پوشش اشتون در جریان سفر به ایران هستند.

همزمان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنج شنبه گزارشی از برنامه صلح آمیز هست ای ایران منتشر کرد. گزارشی که در آن آژانس تاکید کرده که ایران به تعهدات خود بر اساس توافق ماه نوامبر موسوم به برنامه اقدام مشترک برای کاهش ذخیره اورانیوم با غنای 20 درصد عمل کرده است. این گزارش آژانس چند ساعت بعد از آن منتشر شد که ایران و 1+5 مذاکرات  خود برای دست یافتن به توافق جامع را به پایان رساندند وبرای دور بعدی مذاکرات در 17 مارس (26 اسفند) برنامه ریزی کردند.

آیا مذاکرات 26 اسفند مثل رسیدن بهار، خبرهای خوبی برای ایران دارد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

میلاد زارع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×