کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

راز موفقیت حشد الشعبی عراق الگوبرداری از بسیج ایران است

شناسه خبر: 81706 - یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ

دبیرکل مقاومت اسلامی نجباء در سخنانی اظهار داشت: راز موفقیت حشد الشعبی عراق الگوبرداری از بسیج در ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نُجَباء» امروز یکشنبه در جریان یک نشست مطبوعاتی به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف در خصوص تحولات سوریه و عراق پاسخ داد.

بر اساس این گزارش، وی در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از گروه های مقاومت در سوریه و عراق، اظهار داشت: مواضع ایران در حمایت از مقاومت «تاریخی» و «شرافتمندانه» است.

دبیرکل نجباء با بیان اینکه دشمنی که گروه های مقاومت اسلامی در عراق با آن مشغول جنگ هستند، بسیار بزرگ است، گفت: قدرتهای جهانی از تروریست های تکفیری که مقاومت با آنها در حال نبرد هستند، حمایت می کنند.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده آمریکا از تروریست های تکفیری در سوریه و عراق حمایت می کنند. در منطقه نیز کشورهایی نظیر عربستان سعودی، قطر، امارات و ترکیه حامی تکفیریها هستند.

شیخ الکعبی با اشاره به آخرین تحولات یمن و حملات ددمنشانه سعودیها به این کشور، اظهار داشت: سعودیها از ابتدای تجاوز نظامی به یمن هیچ دستاورد و هدفی را محقق نساختند و اکنون باید گفت که در باتلاق این کشور گرفتار شدند.

وی با اشاره به تحولات سوریه نیز تصریح کرد: در سوریه قدرت های جهانی به دنبال فروپاشی دولت قانونی این کشور طی چند روز بودند اما اکنون چندین سال میگذرد و با این حال دولت دمشق با قدرت به کار خود ادامه می دهد و پیروزی های چشمگیری را در نبرد با تکفیریها محقق می سازد.

دبیرکل نجباء با اشاره به تحولات عراق نیز گفت: در عراق نیز دشمنان روی این مسأله حساب باز کرده بودند که ارتش و نیروهای مسلح قادر به مقابله با داعش نبوده و دیر یا زود به کمک های خارجی محتاج خواهند شد. آنها به دنبال اشغال مجدد عراق بودند.

وی با اشاره به تلاش های داخلی و خارجی برای تخریب حشد الشعبی نیز اظهار داشت: کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده آمریکا در خارج و برخی از داعشی های سیاسی در داخل عراق به دنبال تخریب حشد الشعبی هستند.

شیخ الکعبی با اشاره به قریب الوقوع بودن عملیات آزادسازی شهر موصل، گفت: ما امروز بیش از هر زمان دیگری به داعش در موصل نزدیک شده ایم و پس از آغاز عملیات آزادسازی این شهر، آن را آزاد خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون ارزیابی خود از یورش نظامی ترکیه به جرابلس سوریه، تصریح کرد: ارتباط ترکیه با کشورهای غربی از جنس ارتباط تروریست های داعش با غربی ها است. بدون شک یورش نظامی ترکیه به جربلس سوریه به مثابه اشغالگری تُرک‌هاست.

دبیرکل نجباء در همین ارتباط اظهار داشت: ترکیه به دنبال تحقق اهداف توسعه طلبانه خود در منطقه است. باید گفت که در حال حاضر همانگونه که در شهر موصل اشغالگری می کند، در جرابلس سوریه نیز اشغالگری کرده است.

وی همچنین اظهار داشت: پاسخ ما به نیروهای نظامی ترکیه مستقر در شهر موصل، پس از آزادسازی این شهر قاطعانه و دردناک خواهد بود. بدون شک پس از آزادسازی شهر موصل، ما نیروهای ترکیه را هدف قرار می دهیم.

شیخ الکعبی با انتقاد شدید از عملیات ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش در عراق و سوریه عنوان کرد: دخالت های نظامی آمریکا در قالب ائتلاف بین المللی در عراق و سوریه تاکنون هیچ دستاوردی نداشته است. این در حالی است که در بسیاری از موارد، این دخالت ها مانعی در برابر پیشروی های ارتش در عراق و سوریه بوده است.

وی با مقایسه عملیات حشد الشعبی در عراق و همچنین ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش اظهار داشت: شما نگاه کنید! آمریکایی ها در عملیات آزادسازی شهر الرمادی مشارکت کردند. به من اطلاع دادند که در شهر الرمادی حتی یک ساختمان سالم وجود ندارد که بتوان پرچم عراق را بر فراز آن به اهتزاز درآورد. این در حالی است که حشد الشعبی در عملیات آزادسازی بیجی و تکریت مشارکت داشت و تمامی خسارت های وارد شده به این شهرها سرجمع بیش از ۲۰ درصد نیست.

شیخ الکعبی با اشاره به هجمه های گسترده رسانه های غربی علیه حشد الشعبی اظهار داشت: بدون شک دستاوردهای گسترده ای که به دست نیروهای مقاومت و حشد الشعبی محقق شده است، عامل هجمه های گسترده رسانه های غربی است.دبیرکل نجباء با انتقاد از ادعاهای اخیر «ثامر السبهان» سفیر سعودی در بغداد علیه حشد الشعبی گفت: السبهان یک مسئول امنیتی ـ اطلاعاتی است و نه یک مقام دیپلماتیک. افرادی که در عراق با او در ارتباط هستند، عمدتا جزو کسانی هستند که در صدد تخریب حشد الشعبی برآمده اند.

وی با اشاره به نقش مؤثر «قاسم سلیمانی» در عراق و سوریه اظهار داشت: حضور حاج قاسم در عراق و سوریه به درخواست رسمی دولت های این دو کشور اتفاق افتاده است. مستشاران ایرانی امروز در عراق و سوریه حضور دارند و این دو کشور از تجربیات آنها استفاده می کنند. قاسم سلیمانی جزئی از مقاومت اسلامی در سراسر جهان است.

شیخ الکعبی با بیان اینکه جنبش مقاومت اسلامی نجباء از زمان اشغال عراق توسط آمریکا با حزب الله لبنان در ارتباط است، گفت: این ارتباط امروز نیز ادامه دارد و به شدت نزدیک و تنگاتنگ است. بسیاری از نیروهای مقاومت ما توسط حزب الله لبنان مورد آموزش قرار گرفتند. امروز نیز ما از تجربیات حزب الله لبنان استفاده و از آنها مشورت می گیریم.

شیخ الکعبی همچنین اظهار داشت که برکناری «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق از پست خود تأثیری بر روند پیشروی های ارتش و نیروهای مردمی نخواهد داشت. وی در این زمینه گفت: برکناری العبیدی مربوط به مسائل سیاسی است و نه نظامی ـ امنیتی.

وی همچنین اظهار داشت: رابطه میان جنبش نجباء با شاخه نظامی تحت فرماندهی «مقتدی صدر» بسیار خوب و نزدیک است و گروه های تحت نظر رئیس جریان صدر عراق در عملیات های آزادسازی این کشور نقش مؤثر دارند.

دبیرکل نجباء در پاسخ به سؤالی در خصوص دیدگاهش در مورد «طارق الهاشمی» گفت: الهاشمی رأس تروریست های در عراق است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد در خصوص امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) گفت: اعتقاد دارم که امام خمینی (ره) صدها سال از هم‌عصران خود جلوتر بودند. ایشان یک امام مصلح بودند که بسیاری از دستاوردها را برای جهان اسلام محقق ساختند.

الکعبی افزود: امام خمینی (ره) کسی هستند که شهیدان صدر به گرایش خود به مکتب ایشان افتخار می کردند. ما نیز در حال حاضر پیروز خط امام خمینی (ره) هستیم.

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون حضور حشد الشعبی عراق در سوریه گفت: با توجه به اینکه حشد الشعبی از جمله نهادهای تحت امر فرماندهی کل نیروهای مسلح در عراق است، ما در سوریه حضور نداریم.

دبیرکل نجباء در پایان سخنان خود اظهار داشت: راز موفقیت حشد الشعبی در عراق الگوبرداری از شیوه بسیج مردمی در ایران است. بسیج مردمی در ایران مبتنی بر یک اندیشه عقیدتی است.

http://media.mehrnews.com/d/2016/08/20/4/2178720.jpg

39
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد