کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

آخرین نتایج مذاکرات ژنو 2

شناسه خبر: 7003 - دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ - سرویس: اخبار ورزشی - چاپ - نویسنده: میلاد زارع

از آنجا که نفس مذاکرات بین دو طرف به خودی خود یک گام مثبت است و می تواند مبنای حرکت به سوی راه‌حل صلح‌آمیز سوریه باشد اما تا کنون هیچ دستاورد قابل ذکری نداشته است و شواهد نشان می‌دهد از این پس هم با همین شرایط تا پایان هفته ادامه خواهد یافت. این امیدواری وجود دارد تا برخی تغییرات موجب شود که ادامه گفت‌وگوها در مرحله دوم که 10 روز پس از مرحله اول آغاز می‌شود، با دستاوردهایی همراه شود.

1- هیأت نمایندگان دولت سوریه معتقد است بیانیه ژنو 1 فقط پس از تعدیلات می تواند مبنای گفت‌وگوهای ژنو 2 باشد؛ ائتلاف مخالفان این نظریه را رد می‌کند. هیأت دولت سوریه در ژنو نقش مرکزی دولت سوریه و عدم ورود به صلاحیت‌های قانونی بشار اسد را از جمله موارد اساسی تعدیلات می‌داند و از آن کوتاه نمی‌آید.

2- ارسال کمک های بشر دوستانه از نگاه دولت سوریه هیچ تناسبی با مذاکرات ژنو 2 ندارد بلکه موضوعی است که در قالب همکاری های دولت سوریه با سازمان ملل باید حل شود.

3- پایان دادن به محاصره برخی مناطق در توانایی های هیئت مخالفان نیست زیرا آنها در بسیاری از مناطق برخلاف ادعایشان تسلطی ندارند بلکه این مناطق توسط های مجموعه های مسلح تروریستی محاصره شده است.

4- موضوع مبارزه با تروریسم پیش از هر امری باید در دستور کار قرار گیرد زیرا بدون درنظر گرفتن این امر هیچ طرحی از جمله کمک های انسانی و پایان دادن به محاصره ها و آزادی زندانیان و گروگان ها جلو نمی رود.

5- هیئت دولت سوریه در ژنو برنامه های خود را به طرف مقابل دیکته کرده است که نشانگر آن است که مخالفان با ضعف های بسیاری مواجه هستند و بر خلاف مانورهای رسانه ای در برابر دوربین ها اما دست های خالی در مذاکرات دارند.

6- از نگاه دولت سوریه هیئت ائتلاف مخالفان نماینده همه مخالفان نیستند. آنها تلاش دارند تا از این معادله خروجی مبارزه مشترک با تروریسم و مجموعه های تکفیری را با طرف دیگر به دست آورند.

7- موضوع آتش‌بس و پایان محاصره از موضوعاتی است که دولت سوریه بدون هرگونه تکیه ای بر ائتلاف مخالفان آن را چندین بار در مناطق سوریه از جمله قابون در اطراف دمشق اجرایی کرده است. برخی اخبار تایید نشده حاکی از آن است که امروز گفتگوهای ارتش سوریه با مجموعه های مسلح محاصره شده در بخش قدیمی حمص در حمیدیه آغاز شده است تا با تحویل سلاح از این منطقه خارج شوند. این نشان می دهد که دولت سوریه بدون تکیه بر ائتلاف مخالفان نیز می تواند این طرح را عملی کند.

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد