» اخبار ایران و جهان » تجارت خارجی ایران در سال ۹۴ سقوط کرد
اخبار ایران و جهان

تجارت خارجی ایران در سال ۹۴ سقوط کرد

فروردین 9, 1395 004

گمرک ایران از سقوط تجارت خارجی ایران در سال ۹۴( کاهش ۱۶.۱۱ درصدی صادرات و ۲۲.۵۳ درصدی واردات) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، گمرک ایران اعلام کرد: در سال ۱۳۹۴، در مجموع به ميزان ۴۲ ميليارد و ۴۱۵ ميليون دلار انواع كالا صادر و ۴۱ ميليارد و ۴۹۹ ميليون دلار نيز وارد كشور شد. اين ارقام نشان‌ دهنده آن است كه ارزش صادرات كشورمان ۱۶ و ۱۱ صدم درصد و واردات كشورمان ۲۲ و ۵۳ صدم درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ كاهش داشته است.

در همین حال، در اين مدت حجم صادرات كشورمان به ۹۳ ميليون و ۵۲۰ هزار تن و حجم واردات كشورمان به ۳۵ ميليون و ۷۰ هزار تن رسيد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به ترتيب ۷ و ۱۸ صدم درصد و ۱۸ و ۴۷صدم درصد كاهش داشته است.

اقلام عمده كالاهاي صادراتي و وارداتي

بررسي اقلام عمده كالاهاي صادراتي كشورمان در سال ۱۳۹۴ نشان مي‌دهد جايگاه ميعانات گازي در ميان كالاهاي صادراتي به شدت افت داشته و سال گذشته ۵۲ و ۴۲ صدم درصد، صادرات ميعانات گازي افت داشته و تأثير قابل‌توجهي بر افت صادرات غيرنفتي كشورمان گذاشته است.

با اين وجود صادرات انواع محصولات پتروشيمي و ساير كالاها با روند كاهشي مواجه بوده و ۲ درصد كاهش داشته‌اند كه البته در صورت تفكيك محصولات پتروشيمي از ساير كالاها شاهد افزايش صادرات پتروشيمي‌ها هم بوده‌ايم.

اما در مجموع عمده كالاهاي صادراتي به ترتيب شامل گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل مايع شده با سهم ۴ و ۴۰ صدم درصد از كل ارزش صادرات، پروپان مايع شده با سهم ۳ و ۹۸ صدم درصدي و قير با سهم ۳ و ۴۷  صدم درصدي بوده است. عمده كالاهاي وارداتي كشورمان هم به ترتيب شامل ذرت دامي با سهم ۳ و ۳۹ صدم درصدي از كل ارزش واردات، گندم با سهم۲ و ۹ صدم درصدي، لوبياي سويا با سهم يك و ۷۵ صدم درصدي، برنج با سهم يك و ۶۴ صدم درصدي و كنجاله سويا با سهم يك و ۶۲  صدم درصدي قرار دارد.

عمده‌ترين كشورهاي واردكننده و صادركننده

در سال ۱۳۹۴به ترتيب كشورهاي چين، عراق، امارات عربي متحده، افغانستان و هند عمده‌ترين خريداران كالاهاي ايراني بوده‌اند كه سهم كشورهاي امارات عربي متحده و افغانستان از كالاهاي صادراتي ايران در مقايسه با سال ۱۳۹۳ افزايش داشته و سهم هند نيز ثابت مانده است، اما سهم چين از كالاهاي صادراتي ايران بيش از ۲۳ درصد كاهش داشت.

عمده‌ترين كشورهاي صادركننده كالا به ايران در سال گذشته نيز به ترتيب شامل چين، امارات عربي متحده، كره جنوبي، تركيه و سويس بوده‌اند كه مهم‌ترين نكته در اين خصوص كاهش ۱۸ درصدي واردات كالاي چيني به كشورمان در سال ۱۳۹۴ بوده است.

همچنين آمارها نشان مي‌دهد كه سهم كشور سويس به‌عنوان كشوري كه محل انجام معاملات كالاهاي ساير كشورها در آنجا بوده از تجارت خارجي كشورمان به ميزان ۵ درصد افزايش يافته و سهم امارات عربي متحده در انجام معاملات كالاهاي وارداتي به ايران  ۳۶ درصد كاهش داشته است.

واردات خودروي سواري

در سال ۱۳۹۴ واردات خودرو بيش از ۵۰ درصد كاهش يافت و تعداد ۵۱ هزارو ۵۲۲ دستگاه انواع خودرو وارد كشورمان شد. ميزان واردات خودرو در سال ۱۳۹۳ به تعداد ۱۰۳ هزار و ۹۱۸ دستگاه بود. از سوي ديگر ارزش واردات خودرو هم كاهش قابل‌توجهي داشت و با ۴۲ و ۸۰ صدم درصد كاهش به يك ميليارد و ۲۳۰ ميليون دلار رسيد. در سال ۱۳۹۳ به ميزان ۲ ميليارد و ۱۵۱ ميليون دلار صرف واردات انواع خودرو شده بود.

http://media.mehrnews.com/d/2016/01/27/4/1979818.jpg

به این نوشته امتیاز بدهید!

م. موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×