اخبار ایران و جهان

دولت سوریه برای نبرد با تروریسم باید قدرتمند شود

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت سوریه برای نبرد با تروریسم باید قدرتمند باشد، گفت: بدون استقرار یک دولت مرکزی قوی در دمشق نمی توان با تروریسم مبارزه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، حجت الاسلام حسن روحانی در گفتگو با شبکه فرانس دو و اروپ یک ، گفت : ایران از مدت ها پیش به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی ملحق شده است . ما در چهارچوب این پیمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده ایم و گزارش آژانس به روشنی نشان می دهد که ایران همکاری خوبی با آژانس داشته است.

وی افزود : ایران امروز بیش از هر وقت دیگری مصمم به عمل به تعهداتش در چهارچوب توافق هسته ای است البته این مشروط به پایبندی گروه پنج به اضافه یک به تعهداتشان است .

روحانی در ادامه گفت :  ایران هرگز در جستجوی دستیابی به سلاح هسته ای نبوده است و نیست. ایران همواره خواستار استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است و نتیجه بازرسی ها ثابت کرده است که ایران هرگز از مسیر صلح آمیز خودش منحرف نشده است.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا شما می توانید به روشنی بگویید که ایران، نه فردا، نه پس فردا و نه تا ده سال دیگر قصد دستیابی به بمب اتمی ندارد؟ گفت : شما بی شک شنیده اید که رهبر معظم ایران علیه ساخت و در اختیار داشتن سلاح های اتمی و استفاده از آن فتوا صادر کرده اند و این بدان معناست که در دکترین ایران و در دکترین دفاعی ایران سلاح هسته ای در گذشته، حال و آینده، هیچ جایی نداشته و ندارد. در نتیجه می توان گفت که ایران هرگز به دستیابی به سلاح هسته ای فکر نکرده است و در آینده همه همینطور خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه گسترش روابط بین ایران و فرانسه را به نفع دو کشور دانست و ابراز امیدواری کرد ، این سفر، اقدامی در جهت منافع دو کشور باشد.

روحانی ادامه داد ، در طول تاریخ نزد افکار مردم ایران، فرانسه، ملت فرانسه و فرهنگ فرانسه همواره جایگاهی والا و ویژه داشته است. فرانسه در سال های گذشته روابط خوبی با ایران داشته است. فرانسه در ایران در زمینه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شریکی خوب قلمداد می شود و توسعه روابط بین ایران و فرانسه بی شک به نفع دو کشور خواهد بود.

فقط مردم سوریه باید درباره آینده خود تصمیم بگیرند

رئیس جمهور برضرورت بازگرداندن امنیت به سوریه ، برگزاری انتخابات و نقش مستقیم ملت این کشور در تعیین سرنوشت کشورشان تاکید کرد.

مجری گفت: اکنون در باره سوریه صحبت خواهیم کرد. این جنگ جهان را نگران و متفرق کرده است. شما، ایران، بشار اسد را با تمام توان حمایت می کند. از نظر شما بشار اسد، رئیس جمهوری مشروع سوریه است.

روحانی گفت: فکر می کنم که ما باید لحن این سوال را تغییر بدهیم. مسئله شخص نیست. مسئله یک ملت است، مسئله ملت سوریه است. مسئله امنیت و ثبات سوریه مطرح است. مسئله آوارگان و مسایل بشردوستانه و بحث تروریسم مطرح است. مسایل واقعی این ها هستند. من فکر می کنم که چنین سوالاتی ما را از سوالات واقعی منحرف می کنند. ما همگی باید برای مبارزه با تروریسم، برای بازگرداندن امنیت و ثبات تلاش کنیم. تصمیم گیری در مورد این مسایل بر عهده مردم سوریه است.

مجری پرسید: از نظر فرانسه و بخش بزرگی از غرب، بشار اسد به دلیل بمباران ملتش، بمباران غیر نظامیان نمی تواند به طور موثر با تروریسم مبارزه کند. نظر شما در این باره چیست؟

دولت سوریه برای نبرد با تروریسم باید قدرتمند باشد

روحانی گفت: آیا بدون استقرار یک دولت مرکزی قوی در دمشق می توان با تروریسم مبارزه کرد؟ کدام کشور را می شناسید که توانسته باشد بدون یک قدرت مرکزی قدرتمند با تروریسم نبرد کند؟ دولت سوریه برای نبرد با تروریسم باید قدرتمند باشد.

مجری پرسید: دولت سوریه باید قدرتمند باشد یا دولت بشار اسد؟ ما اخیرا با ولادیمیر پوتین دیدار داشتیم. وی به ما گفت که روسیه با بشار وصلت نکرده است. آیا ایران با بشار اسد وصلت کرده است؟ شما از او حمایت می کنید، آیا فردا و پس فردا نیز از او حمایت خواهید کرد یا این که با یک دولت قدرتمند دیگر در سوریه موافقت می کنید؟

اولین اولویت ما در سوریه مبارزه با تروریسم است

رئیس جمهور گفت: ما قبل از هر چیز در سوریه باید با ترورسم مبارزه کنیم. باید تروریست ها را از سوریه بیرون کرد. این اولین اولویت ماست. ما باید به گونه ای عمل کنیم که این سوال تغییر کند. مسئله شخص آ یا ب نیست، مسئله یک شخص نیست. باید این روحیه را تغییر داد. باید به امنیت بازگشت. مردم باید به خانه هایشان بازگردند. سپس این مردم سوریه هستند که باید دولتشان را انتخاب کنند.

مجری پرسید: اولاند و اروپا نمی خواهند که اسد در انتخابات سوریه شرکت کند. از نظر شما وی یک نامزد قابل قبول است؟

باید به گفت و گو بین سوری ها کمک کنیم

روحانی گفت: ما حق نداریم در آینده کشور های دیگر دخالت و نامزدهای انتخاباتی را انتخاب کنیم. همه چیز به مردم سوریه ربط دارد. ما فقط باید به مردم سوریه کمک کنیم. ما باید به گفت و گو بین سوری ها کمک کنیم. این اقدامی است که باید در آن مشارکت کنیم. ما باید با تروریسم مبارزه کنیم و تروریسم را حذف کنیم. ما باید در این زمینه کمک کنیم. ما در آن چه مردم سوریه انتخاب می کنند نباید دخالت کنیم.

مجری گفت: شما می گویید که باید به مبارزه با تروریسم کمک کنیم. اما ایرانی ها در سوریه حضور گسترده ای دارند، مشاوران ایرانی و شاید نظامیان ایرانی از بشار اسد حمایت می کنند. نیروهای روسیه نیز بمباران می کنند، اما نیروهای گروه دولت اسلامی(گروه تکفیری صهیونیستی داعش)  عقب نشینی نمی کنند. آیا واقعا با گروه دولت اسلامی مبارزه می شود یا با سایر شورشیانی که با رژیم مبارزه می کنند؟

روحانی گفت: ما با تروریسم مبارزه می کنیم، ما قصد داریم با تروریسم مبارزه کنیم. نه تنها ما، بلکه دولت سوریه نیز در حال مبارزه با تروریسم است، ما باید کمک کنیم.

مجری پرسید: تروریست ها چه کسانی هستند؟ آیا داعش تروریست است؟ از نظر رئیس جمهور سوریه و شما به عنوان رئیس جمهوری ایران تروریست ها چه کسانی هستند؟

روحانی گفت: تروریسم که مشخص است. همه در خصوص داعش هم عقیده هستند. داعش یک گروه تروریستی است. القاعده و تمامی شاخه های آن در سوریه از جمله جبهه النصره و احرار الشام تروریست هستند. در خصوص مشخص کردن تروریسم اختلاف نظری وجود  ندارد. ما با هرگونه تروریسم مخالف هستیم. در این زمینه مشکلی وجود ندارد. تروریست های زیادی هستند که سوری نیستند.

مجری پرسید: کنفرانس وین شنبه برگزار می شود و شما در کنار سایر قدرت ها در آن شرکت دارید. شما چه می خواهید؟ این گردهمایی برای آینده سوریه مهم است.  روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران و ایران چه می خواهند؟

روحانی پاسخ داد: ما خواستار امنیت سوریه و مبارزه با تروریسم هستیم. ما خواهان حفظ تمامیت ارضی و انسجام سوریه هستیم. ما خواستار ایجاد شرایطی برای برگزاری اصلاحات و انتخابات هستیم. ما می خواهیم که ملت سوریه خودشان در باره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

تنها راه حل فلسطین برگزاری انتخاباتی آزاد است

رئیس جمهور تنها راه حل برای بحران سرزمین های اشغالی را بازگشت تمامی فلسطینی ها و برگزاری انتخاباتی آزاد دانست.

مجری در ادامه گفتگو پرسید: محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین در همین مکان در مصاحبه ای به ما گفت، اسرائیل جایی در نقشه خاورمیانه ندارد. اکنون ما همان سوال را از شما می پرسیم، آیا امروز اسرائیل جایی در نقشه خاورمیانه دارد؟

روحانی گفت: سوال رئیس جمهور قبلی را از من می پرسید! نقطه نظر ما در قبال فلسطین روشن است. از نظر ما تمامی کسانی که فلسطینی هستند و به سایر کشورها پناه برده اند، باید به کشورشان بازگردند، انتخاباتی زیر نظر سازمان ملل برگزار شود و به رای مردم فلسطین احترام گذاشته شود.

مجری پرسید: آیا شما خواستار وجود دو کشور هستید. آیا این بدان معناست که اگر یک کشور فلسطینی ایجاد شود، شما موجودیت و حاکمیت اسرائیل را به رسمیت خواهید شناخت؟ آیا چنین روزی می رسد؟ از نظر ایران در چه شرایطی این روز فرا می رسد؟ آقای روحانی گفت: ما از یک کشور حرف می زنیم. کشوری که همه در آن جمع شوند و رای بدهند. چراکه پیش از سال هزار و نهصد و چهل و هشت یک کشور بود. اوضاع پیش از سال هزار و نهصد و چهل و هشت چطور بود.

مجری پرسید: پس شما خواستار شکل گیری یک کشور هستید و در این صورت اسرائیلی هم وجود نخواهد داشت.

روحانی گفت: ما در این باره صحبت نکردیم. ما در باره رای ملت صحبت کردیم، همه یهودیان، مسلمانان و مسیحیان و تمامی کسانی که به این سرزمین تعلق دارند و به سایر کشورها پناهنده شده اند، باید به کشور بازگردند و رای بدهند.

مجری گفت: اسرائیل به این صورتی که هم اکنون وجود دارد، از نظر شما مشروع نیست؟

روحانی پاسخ داد: ما بارها اعلام کرده ایم که ما مشروعیت اسرائیل کنونی را رد کرده ایم. به همین دلیل ما هیچ رابطه ای با این دولت نداریم. تنها راه حل برگزاری یک انتخابات آزاد است.

ملت ایران با سیاست های آمریکا مخالفند نه مردم این کشور

رئیس جمهور در مصاحبه با رسانه های فرانسوی خاطر نشان کرد که مردم ایران با سیاست های آمریکا مخالفند، نه با ملت آمریکا.

مجری در ادامه  از روحانی پرسید: ما اخیرا در تهران همچنان شعارهایی علیه آمریکا از جمله شعار مرگ بر آمریکا را شنیدیم. آیا به نظر شما آمریکا هنوز شیطان بزرگ است؟ یا این که پس از توافق هسته ای گفت و گوهایی که در حال آغاز شدن است، تغییراتی در پی خواهد داشت؟

روحانی پاسخ داد: اخیرا رهبر معظم ایران به این مسئله اشاره کرد که اگر ملت ایران می گویند مرگ بر آمریکا، هدفشان ملت آمریکا یا شخص خاصی نیست. ملت مخالف سیاست های آمریکا هستند. شما می دانید که ملت ایران خاطرات خوشی از اقدامات و عملیات آمریکا در ایران ندارند. در نتیجه ملت ایران در کلامشان با اقدامات مداخله جویانه آمریکا مخالفت می کنند.

مجری گفت: شما نگران این نیستند که جانشین باراک اوباما بدتر از وی باشد، از توافق هسته ای انتقاد کند و از سال آینده کار برای شما مشکل تر شود؟

روحانی گفت: هنوز برای قضاوت در این خصوص زود است. انتخابات در آمریکا باید آغاز شود، نامزدها مشخص شوند. بعد از این روند باید به قضاوت پرداخت. در هر صورت دولت آمریکا تعهداتی دارد. در زمینه هسته ای دولتی تعهدی را بر عهده گرفته است و بر اساس قوانین بین المللی باید به این تعهدات عمل کند. قطعنامه سازمان ملل نیمردم باید به قوانین احترام بگذارندز این توافقات را تایید کرده است. در نتیجه مسئله فرا تر از یک دولت و یک رئیس جمهوری است.

مردم باید به قوانین احترام بگذارند

رئیس جمهور در خصوص رعایت حجاب، رعایت قوانین تصویب شده توسط منتخبین ملت در مجلس را ضروری توصیف کرد.

مجری در ادامه  از آقای روحانی پرسید: در فرانسه در خصوص جامعه ایران سوالات زیادی مطرح است. مجری عکسی را نشان داد و پرسید: واکنش شما در مورد این عکس چیست؟ در این عکس زنی تصمیم گرفته است با برداشتن حجاب و نمایان کردن موهایش خود را در شبکه های اینترنتی نشان بدهد. آیا این عکس شما را شوکه و منقلب می کند؟

روحانی در حالی که می خندید پاسخ داد: ما مسایل مهم تری داریم. هر کس در زندگی خصوصی اش آزاد است و می تواند هر کاری که دوست دارد انجام بدهد. اما ما در ایران قوانینی داریم و ایرانی ها باید به این قوانین احترام بگذارند.

مجری پرسید: برای این که قوانین حقوق بشری و قوانین زنان واقعی باشند نه تئوری و به اجرا گذاشته شوند، نمی توان این قوانین را تغییر داد؟ در بسیاری از کشورهای مسلمان از جمله ترکیه، مصر، تونس و مغرب زنان حجاب ندارند. شما یک اصلاح طلب هستید، آیا فکر نمی کنید که روزی این تحول در کشور شما هم رخ بدهد؟

روحانی پاسخ داد: ببینید در هر کشوری برای حضور زنان و مردان در جامعه و برای مثال در خصوص نوع پوشش قوانینی وجود دارد. من به عنوان یک حقوقدان به شما می گویم که در کشورها باید به قوانین احترام گذاشته شود، چرا که این قوانین در مجلس تصویب شده اند و منتخبین مردم به قوانین رای داده اند. از این رو مردم باید به تصمیمات نمایندگانشان احترام بگذارند.

مجری گفت: در این مورد نظر شخصی شما را می خواهم بدانم، گاهی احساس می شود که شما می خواستید که در ایران سریع تر از این پیش بروید، به ویژه در خصوص حقوق زنان، اما این طور نشد.

روحانی گفت: ممکن است که نظرات ما به طور کامل منطبق با نظرات سایر مسئولان نباشد. من دو سال پیش در انتخابات شرکت کردم، دیگر نامزدها و من نظراتمان را بیان کردیم. ملت ایران با تکیه بر برنامه های ارائه شده انتخابشان را کردند. من از منشور شهروندی صحبت کردم و این منشور را به اجرا خواهم گذاشت. من در حال آماده کردن این طرح هستم. این منشور در آینده منتشر خواهد شد و با اجرای آن شاهد یک تحول مثبت هستیم.

مجری پرسید: شما در این منشور در چه زمینه هایی جلو رفته اید؟ در زمینه قوانین و اعطای آزادی تا کجا باید جلو رفت؟

روحانی پاسخ داد: این مسئله مفصل است. بخش ها و بندهای مختلفی وجود دارد. این یک منشور شهروندی است و همه شهروندان باید از حقوق مساوی برخوردار باشند.

مجری پرسید: ما می دانیم که شما برای تحقق وعده هایتان برای احترام به آزادی تلاش هایی کرده اید. شما با اشاره به این منشور و آزادی بیان در این باره صحبت کردید. چرا ایران یک نقاش به نام فرقدانی را به سال ها حبس محکوم کرد؟ چرا اخیرا برخی از همکاران وی دستگیر شده اند و معلوم نیست که کجا هستند؟ شما محافظه کاران و پلیس مخفی را سرزنش کردید. اگر آن ها بی گناه باشند، آیا به عنوان رئیس جمهوری می توانید آن ها را آزاد کنید؟

روحانی پاسخ داد: ببینید در ایران رئیس جمهوری بر اساس قانون اساسی وظایف مشخصی دارد. در قانون اساسی، حقوق زیادی برای مردم وجود دارد و مسئولیت من نظارت بر اجرای قوانین بنیادین است و اگر این قوانین ناکافی باشند، این مسئله را به نهادهای ذی ربط گوشزد خواهم کرد.

لغوتحریم ها به سود صلح و امنیت جهان است

رئیس جمهور گفت:  لغو تحریم ها علیه ایران، به نفع اتحادیه اروپا و صلح و امنیت در جهان است.

مجری در ادامه مصاحبه با روحانی پرسید: تحریم ها به زودی و به شکل فزاینده ای باید حذف شوند. ایران، خوشبختانه برای این کشور، به منابع جدیدی دست خواهد یافت. چه کسانی از این وضع بهره خواهند برد؟ شما از تحریم ها متحمل رنج زیادی شده اید، اقتصاد با مشکل مواجه است، با بهبود شرایط اقتصادی چه کسانی در جامعه ایران بهره مند خواهند شد؟

روحانی پاسخ داد: همه، همه از این تحول و تغییرات سود خواهند برد. ما از همان ابتدا تحریم ها را تصمیمی ناعادلانه علیه ایران می دانستیم. امروز نیز ما این تصمیم را ناعادلانه می دانیم و امیدواریم که لغو آن سریع انجام شود. در پی لغو تحریم ها شرکت های خصوصی و دولتی داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری وارد عمل می شوند و می توانند در هدف قراردادن بازارهای منطقه با یکدیگر همکاری کنند. ما از تمامی سرمایه گذاران در سراسر جهان دعوت می کنیم که با شرایط بسیار خوبی که در ایران وجود دارد، فعال شوند. پاسخ به سوال شما این است که لغو تحریم ها به نفع اتحادیه اروپا و صلح و امنیت در جهان است.

مجری پرسید: دو سوال باقیمانده است. آیا در این سفر قراردادهایی در زمینه هوایی،  خودرو ، محصولات غذایی کشاورزی منعقد خواهد شد؟ آیا چنین قصدی  وجود  دارد؟ آیا با شرایط جدید در ایران، فرانسه و شرکت های فرانسوی جایی در این کشور دارند و مورد استقبال قرار می گیرند؟

روحانی پاسخ داد: پیش از سفر من  در زمینه های حمل و نقل، کشاورزی، صنعت و به ویژه خودرو و همچنین در زمینه حمل و نقل و از سرگیری پروازها بین دو کشور مذاکراتی انجام شده است. در جریان سفر من که چند روز دیگر انجام خواهد گرفت، ما توافقنامه هایی منعقد خواهیم کرد که مبنایی برای توافقات تجاری قرار خواهند گرفت.

مجری پرسید: شما ایرباس خریداری خواهید کرد؟ ایرباس هواپیمای خوبی است.

روحانی پاسخ داد: شرکت هایی چون ایرباس، بوئینگ و سایر شرکت های بزرگ به ما هواپیما می فروشند. شرکت های بزرگ و به ویژه ایرباس در ایران حضور دارند و ما از شرکت های بزرگ و به ویژه ایرباس خرید خواهیم کرد.

مجری پرسید: به عنوان آخرین سوال، فرانسوا اولاند اولین رئیس جمهوری است که شما پس از انتخابتان به عنوان رئیس جمهوری ملاقات می کنید. آیا به نظر شما ایران و فرانسه می توانند راهبرد آرامش، تفاهم و همکاری صمیمانه و پایدار را در پیش بگیرند؟

روحانی پاسخ داد: من با هدف ترسیم   نقشه ای در خصوص همکاری بلند مدت و میان مدت تلفنی با اولاند گفت و گو کرده ام. ما در دیداری که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک داشتیم مجددا  بر این مسئله تاکید کردیم. اکنون متنی برای این سفر آماده شده است که وزرای امور خارجه دو کشور این متن را امضا خواهند کرد و این متن مبنایی برای روابط نزدیک تر و توسعه روابط بین ایران و فرانسه در آینده خواهد بود.

http://media.mehrnews.com/d/2015/09/05/3/1820180.jpg

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا