کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

انتقاد رسانه‌های جهان از هجوم ایرانی‌ها به فیس‌بوک مسی

شناسه خبر: 3933 - دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ - سرویس: اخبار ایران و جهان, ورزشی - چاپ - نویسنده: میلاد زارع

دو روز پس از هجوم گسترده برخی کاربران ایرانی فیسبوک به صفحه لیونل مسی و فرناندا لیما خبر این رویداد را برخی رسانه های بین المللی با لحنی سرزنش آمیز منتشر کرده اند. تا کنون اشپیگل، دی ولت، فوکوس و اسپرت از رسانه های معروف آلمانی و همچنین مجله لوپوئن فرانسه گزارشهایی در این باره منتشر کرده اند.

ماجرا از روز قرعه کشی مسابقات جام جهانی برزیل آغاز شد، فرناندا لیما مدل و مجری این برنامه بود و تلویزیون ایران به دلیل نوع پوشش او نتوانست مراسم را به صورت زنده پخش کند. لیونل مسی نیز شناخته شده ترین بازیکن تیم ملی آرژانتین بود که بر اساس قرعه، رقیب تیم ملی ایران در جام جهانی خواهد بود.

بلافاصله پس از پایان قرعه کشی لشکرکشی به صفحات فیسبوک این دو نفر آغاز شد. بر اساس برخی خبرها تا کنون کاربران ایرانی بین 30 تا 100 هزار کامنت در صفحه مسی نوشته اند که بخش زیادی از آنها توهین آمیز یا حاوی جملاتی تمسخر آمیزند.

صفحه فرناندا لیما نیز هدف کامنتهای کسانی بود که پوشش او را مانع اصلی پخش مراسم قرعه کشی از شبکه 3 می دانستند. به همین دلیل نیز او را گاهی با توهین آمیزترین ادبیات مورد شماتت قرار داده اند. این رویداد از همان ابتدا مورد مخالفت و ابراز تاسف بخشی دیگر از کاربران ایرانی فیسبوک شد و حتی صفحاتی برای عذرخواهی از این دو نفر نیز ساخته شد. با این حال گذری به صفحات لیما و مسی نشان می دهد حتی تا این لحظه نیز کاربران ایرانی مشغول نوشتن نظر هستند، برخی همچنان در حال توهین و برخی مشغول عذرخواهی.

بخش زیادی از نظرات نوشته شده در صفحات این دو چهره معروف به زبان فارسی بود و به همین دلیل انتظار می رفت افراد ناآشنا به فارسی متوجه مضمون این نظرات نشوند. اما در نهایت این اتفاق افتاد و خبر به لحاظ اهمیت به برخی از رسانه های معروف جهان کشیده شد.

وب‌سایت مجله اشپیگل شناخته‌شده‌ترین مجله آلمانی گزارشی در همین باره منتشر کرد با این تیتر: ” هزاران ایرانی در فیسبوک به مسی توهین کردند ” در گزارش اشپیگل توهین های این کاربران به این سوپراستار فوتبال وقیحانه توصیف شده است. در گزارش اشپیگل همچنین به خبری از خبرگزاری ایسنا در همین رابطه اشاره شده که این عمل را خجالت آور توصیف کرده است.

نویسنده گزارش اشپیگل همچنین برخی از نظرات نوشته شده توسط کاربران ایرانی در صفحه مسی را برای خوانندگان ترجمه کرده است. این بخشی از این گزارش است: ” مسی در زبان فارسی یعنی ” ساخته شده از مس ” و در زبان محاوره در ایران این به نوعی یک توهین تلقی می شود. بر همین اساس یک نفر برای لیونل مسی نوشته است تو که مسی هستی و اگر از طلا هم بودی در مقابل ایران شانسی نداشتی، توهین برخی کامنتها به مراتب از این بدتر است و اشاره به قامت کوتاه مسی دارد.” البته در گزارش اشپیگل نظرات کاربرانی که این اقدام را سرزنش کرده اند نیز آمده است.

در گزارش‌هایی که نشریات “دی‌ولت” و “اسپرت” منتشر کرده‌اند نیز به همین موضوع اشاره شده‌است. دی‌ولت همچنین به بخشهایی از نظر کاربران فارسی زبان که درباره هاشم بیگ‌زاده بازیکن تیم ملی فوتبال ایران است اشاره کرده و نوشته است ایرانی به مسی گفته اند بیگ زاده تو را مهار می کند.

یکی از کامنتهایی که در گزارش دی ولت ترجمه شده این است: ” مسی! بیگ‌زاده قرار است طوری تو را گیج کند که در پایان بازی شبیه یک بازیکنِ “فوتبال دستی” بشوی .” در این گزارش همچنین آمده است برخی کاربران ایرانی علاوه بر این به صفحه “ادین زکو” بازیکن خط حمله تیم ملی بوسنی و هرزگوین دیگر همگروه ایران در جام جهانی نیز حمله ور شده اند.

رسانه دیگری که این موضوع نظرش را جلب کرده است مجله فرانسوی لوپوئن است. این مجله گزارشی مفصل در این رابطه نوشت با این عنوان ” لباس دکولته سبب شد تلویزیون ایران نتواند قرعه کشی جام جهانی را پخش کند”

بخش عمده ای از این گزارش البته در رابطه با سانسور این برنامه و نحوه پوشش مراسم قرعه کشی جام جهانی در تلویزیون ایران است. در این گزارش حتی به گفتگوهای ایران و 5+1 اشاره شده و نوشته است در پایان اجلاس ژنو صحنه در آغوش کشیدن اشتون توسط وزاری امور خارجه کشورهای 5+1 در رسانه های ایران به صورت محو شده پخش شد.

نویسنده گزارش در ادامه به موضوع حمله کاربران ایرانی در صفحات مسی و فرناندا لیما پرداخته است و برخی از این نظرات را ترجمه کرده است. البته آنگونه که برخی کارشناسان فضای اینترنت می گویند چنین حملاتی منحصر به ایران نیست و در تمام نقاط دنیا و در تمام جوامع مشاهده می‌شود. مثال‌های متعددی از حملات اینترنتی به شخصیت‌ها و مارک های معروف و مشهور دنیا وجود دارد که هر چند وقت خبرساز می‌شوند.

تا کنون چندین بار حملات فیسبوکی گسترده از این دست توسط کاربران ایرانی گزارش شده است، حمله به صفحه ملک عبدالله پادشاه عربستان در واکنش به ماجرای خلیج فارس، حمله به صفحه فیلا فدارسیون جهانی کشتی پس از شکست سعید عبدولی کشتی گیر ایرانی با استیو گینو فرانسوی در المپیک لندن، حمله به صفحه ناسا، حمله به صفحه لوران فابیوس وزیر امورخارجه فرانسه و … برخی از این حملات بوده اند.

البته این اولین بار نیست که پای چنین رفتاری از کاربران فارسی زبان فیسبوک به رسانه های جهان باز می شود، پیش از این هجوم گسترده ایرانیها به صفحه لوران فابیوس به دلیل مخالفتش با توافق در مذاکرات ژنو هم در برخی از روزنامه ها و خبرگزاری های معتبر جهان مطرح شده بود. در آن مورد البته از اقدام ایرانی‌ها به تلاشی مثبت برای به سرانجام رسیدن گفتگوهای ایران و 5+1 یاد شد.

با این حال، آنچه باعث شده است این مرتبه از ایرانی‌ها در رسانه های جهان یاد شود جای مثبت اندیشی ندارد و به خاطر توهین بی دلیل به دو چهره مشهور بیش از هر چیز گزارشهایی که منتشر شده لحنی سرزنش آمیز دارد.

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد