کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

رتبه دوم کشتی ایران در بزرگ‌ترین تقلب ورزشی/ دو محروم مادام‌العمر

شناسه خبر: 29788 - سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - سرویس: ورزشی - چاپ

خبرگزاری مهر – گروه ورزشی: ورزش ایران به آن اندازه که در کشتی قدمت تاریخی دارد در دوپینگ این رشته هم جایگاه جهانی بالایی دارد طوریکه دو نفر از چهار کشتی‌گیر مادام‌العمر محروم جهان، ایرانی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، طی سال‌های اخیر و همگام با پیشرفت دانش پزشکی و داروسازی، استفاده نابجا از برخی داروها در ورزش باعث اشاعه و گسترده‌تر شدن معضل «دوپینگ» در این عرصه شده است. موارد فراوان گزارش شده از بازپس گرفته شدن مدال، عوارض جسمی و روحی در ورزشکاران و حتی مرگ و میر ناشی از ارتکاب به دوپینگ هم حاکی از گسترش تکان دهنده این ضد ارزش در صحنه ورزش است.

دوپینگ تاریخی به قدمت خود ورزش دارد اما طی سال‌های اخیر و با پیشرفت فن آوری، روش‌های جدیدتری برای ارتکاب به این تقلب بزرگ ورزشی ایجاد شده طوریکه امروز پدیده دوپینگ از جمله معضلات ورزش جهان به حساب می‌آید که هر از چندگاهی باعث به وجود آمدن رسوایی‌های هم می‌شود.

ورزشکاران به دلایل فیزیکی، اخلاقی و قانونی از ارتکاب به دوپینگ منع می‌شوند با این حال بسیاری از آنها در رشته‌های مختلف و با اهداف متفاوت اقدام به انجام می‌کنند. طبق یک بررسی انجام شده بیشتر وزنه‌برداران و دوومیدانی‌کاران هستند که با استفاده از مواد نیروزا اقدام به دوپینگ می‌کنند اما در ایران کشتی‌گیران هم گرایش زیادی به استفاده از این مواد دارند طوریکه درحال حاضر از مجموع ۴ کشتی‌گیری که در سطح جهان به خاطر تکرار دوپینگ با محرومیت مادام‌العمر مواجه شده‌اند، ۲ نفرشان ایرانی هستند.

به گزارش مهر و با استناد به سایت اتحادیه جهانی کشتی، ایران یکی از ۱۴ کشوری است که در فهرست محرومان اتحادیه جهانی کشتی – به دلیل استفاده از مواد نیروزا – آنهم با آماری قابل توجه و تامل ورزشکار خاطی دارد.

رتبه دوم کشتی ایران در بزرگ‌ترین تقلب ورزشی
در فهرست محرومان اتحادیه جهانی کشتی از ۲۰ کشتی‌گیر دوپینگی ۱۴ کشور نام برده شده که ۳ نفر از آنها ایرانی هستند. آرژانتین، برزیل، رومانی، بلغارستان، اوکراین، لتونی، هند، مولداوی، ازبکستان، مصر و گرجستان کشورهایی هستند که در این فهرست تنها یک ورزشکار دوپینگی دارند. از کشور ترکیه نام دو ورزشکار خاطی برده شده و روسیه هم با چهار ورزشکار دوپینگی بیشترین سهم را در ناپاکی‌های کشتی جهان دارد.

از این حیث کشتی ایران در رتبه دوم قرار دارد و این در حالی است که کشتی ورزش اول ایران به حساب می‌آید و مدال آورترین رشته هم در بازی‌‎های آسیایی و المپیک محسوب می‌شود. علیرضا غریبی، امیر علی اکبری و طالب نعمت‌پور کشتی‌گیران دوپینگی و محروم ایران هستند.

سهم بیشتر ایران در محرومیت‌های مادام العمر کشتی جهان
طبق قانون مصوب آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که تمام فدراسیون های بین المللی و داخلی در تمام رشته ها موظف به تبعیت از آن هستند، اگر ورزشکاری برای دومین بار اقدام به دوپینگ – به صورت آگاهانه – کند برای همیشه از حضور در تمام میادین ورزشی محروم می شود. تاکنون دو کشتی گیر در سطح جهان با این محرومیت مواجه شده‌اند که دو نفر از آنها ایرانی هستند یعنی علیرضا غریبی و امیر علی اکبری.

دوپینگی های کشتی ایران
علیرضا غریبی: بعد از اینکه این کشتی‌گیر فرنگی در وزن ۱۲۰ کیلوگرم مسابقات دانشجویان جهان به عنوان قهرمانی دست یافت آزمایش دوپینگش مثبت اعلام شد. این اتفاق ۹۸ سال پیش افتاد، زمانی که غریبی تنها امید سنگین وزن تیم‌ملی کشتی فرنگی برای حضور در مسابقات جهانی چین و بعد از آن المپیک چین بود. در هر صورت محرومیت علیرضا غریبی که برای همیشه بود راه را برای رقیبانش یعنی سجاد برزی و مهدی شربیانی جهت ورود به این دو رویداد بزرگ باز گذاشت.

امیر علی اکبری: این کشتی گیر که در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو به مدال طلای وزن ۹۶ کیلوگرم کشتی فرنگی دست یافته بود، در اردوهای آماده سازی برای مسابقات جهانی ۲۰۱۱ اقدام به دوپینگ کرد و با ۲ سال محرومیت مواجه شد. اکبری پس از المپیک لندن و پایان دوران محرومیتش بازگشت طلایی به میادین داشت طوریکه در وزن ۱۲۰ کیلوگرم مسابقات جهانی مجارستان به عنوان قهرمانی دست یافت البته با دوپینگی که منجر به محرومیت همیشگی او و بازپس گرفته شدن مدالش شد.

طالب نعمت پور: آخرین کشتی گیر ایرانی که به خاطر دوپینگ محروم شد، طالب نعمت پور است. سال گذشته نتیجه هر دو نمونه A وB نعمت پور در مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی تهران مثبت اعلام شد و بدین ترتیب وی با محرومیت مواجه شد.

محروم سرشناس برای کشتی ایران!
هارون دوغان یکی از چهره های سرشناس در فهرست محرومان اتحادیه جهانی کشتی است به خصوص برای ایرانی ها؛ این کشتی گیر سال ۱۹۹۸ در مسابقات جهانی تهران در دیدار نهایی وزن ۵۸ کیلوگرم با نا داوری مغلوب علیرضا دبیر شد و به مدال نقره بسنده کرد اما او یک سال در مسابقات آنکارا در رویارویی دوباره با دبیر که بازهم در قالب دیدار فینال انجام شد، شکست تهران را جبران کرد و به مدال طلا دست یافت. این کشتی گیر کهنسال ۲۰۰۲ در جریان مسابقات قهرمانی جهان در تهران شرکت کرده بود به خاطر مصرف افدرین ۲ سال محروم شد اما پس از پایان آن و بازگشت به میادین دوباره مرتکب دوپینگ شد و به همین دلیل از سال ۲۰۰۵ برای همیشه از حضور در میادین کشتی ترکیه و جهان محروم شد.

زنان دوپینگی در کشتی
کشتی جهان در بخش زنان هم شاهد ارتکاب به معضل دوپینگ بوده است. رومانی، مولداوی، لتونی، هند و ازبکستان پنج کشوری هستندکه به واسطه استفاده از موادنیروزا توسط یکی از کشتی گیران شان در بخش زنان، نام شان در فهرست دوپینگی های اتحادیه جهانی قرار داده شده است.

فهرست دوپینگی‌های کشتی در اتحادیه جهانی
کشتی جهان در حال حاضر ۲۰ کشتی گیر دوپینگی دارد که چهار نفرشان برای همیشه محروم هستند اما محرومیت ۱۶ کشتی گیر دیگر طی ماه و سال های آینده به پایان می رسد. اسامی این کشتی گیران که دو نفر از آنها به خاطر امتناع از آزمایش دوپینگ محروم شده اند، به این شرح است:

نامکشورماده مصرفیمدت زمان محرومیت زمان دوپینگ پایان محرومیت
هارون دوغان ترکیهمتنولون – افدرینمادام العمرمسابقات ۲۰۰۵ قهرمانی ترکیهمادام العمر
علیرضا غریبیایراندی مت آمفتامینمادم العمرمسابقات ۲۰۰۸ قهرمانی تهرانمادام العمر
فرناندو ایگلسیاسآرژانتینکلن بوترول – فورسمیدمادام العمربازی های ۲۰۱۱ پان‌امریکن – مکزیکمادام العمر
امیر علی اکبریایرانآنابولیک استریوسمادام العمرمسابقات  ۲۰۱۳ قهرمانی جهان – مجارستانمادام العمر
دانیل آلوارس مالوینوبرزیلآنابولیک استریوس۲ سالبازی های ۲۰۱۲ پان‌امریکن۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵
استرا دوبررومانیفورسمید۲ سالمسابقات ۲۰۱۳ قهرمانی اروپا۱۳ ژوئن ۲۰۱۵
گورای ام حمیدفبلغارستانبولدنون۲ سالخارج از مسابقه۱۴ می ۲۰۱۵
رسلان بلخورفروسیهاستانوزولول۲ سالدر جریان مسابقه۱۳ ژوییه ۲۰۱۵
گور اوگانسیاناوکراینمتیل هگزامین۲ سالمسابقات ۲۰۱۳ قهرمانی جوانان اروپا – اسکوپیه۷ آگوست ۲۰۱۵
النا تورکانمولداویدی هیدرو متیل تستسترون۲ سالمسابقات ۲۰۱۳ قهرمانی جوانان اروپا- اسکوپیه۷ آگوست ۲۰۱۵
کریستین اودرینا – اوربووالتونیاوکساندرولون۲ سالخارج از مسابقه۱۲ سپتامبر ۲۰۱۵
زاوور اوگوئفروسیهفورسمید۲ سالمسابقات ۲۰۱۳ جوانان جهان – صوفیه۲ اکتبر ۲۰۱۵
جیورجی ادیشراشویلیگرجستانآنابولیک استریوس۲ سالمسابقات جام ملت های اروپا۵ ژانویه ۲۰۱۶
آناتولی مالیخینروسیهامتناع از تست۲ سالخارج از مسابقه۶ اکتبر ۲۰۱۵
آپوروا تیاگیهندفورسمید۲ سالمسابقات قهرمانی هند۶ ژانویه ۲۰۱۶
طالب نعمت پورایراناپی ترنبولون۲ سالمسابقات جام جهانی ۲۰۱۴۴ ژوئن ۲۰۱۶
ژورا اوتاموردوواازبکستانفورسمید۲ سالمسابقات ۲۰۱۴ قهرمانی آسیا۲۹ جولای ۲۰۱۶
ماگومت شاخرودینفروسیهامتناع از تست۴ سالمسابقات استپان سارگسیان- ارمنستان۳۱ آگوست ۲۰۱۸
سامیل اردغانترکیهاستانوزولول۲ سالمسابقات ۲۰۱۴ قهرمانی جهان – تاشکند۵ اوکتبر ۲۰۱۶
علی محمد عطیهمصرکانرنون۲ سالمسابقات ۲۰۱۴ جوانان قهرمانی آفریقا – مصر۹ دسامبر ۲۰۱۶
39
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد