» عمومی » فرهنگی ادبی » خبرنگاران آزاد چگونه بیمه می‌شوند؟
فرهنگی ادبی

خبرنگاران آزاد چگونه بیمه می‌شوند؟

اردیبهشت 8, 1394 008

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بیمه خبرنگاران و برخی سوالات پیش آمده، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بیمه خبرنگاران و برخی سوالات پیش آمده، اطلاعیه مهمی صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است:

فعالان حرفه‌ای و استادان ارتباطات بر این نکته تأکید دارند که بیمه مستقیم خبرنگاران توسط دولت با اشکالات زیر مواجه است:

اولاً، با استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران مغایر است و سبب می‌شود آزادی آنان در نقد دولت تحت الشعاع نیازشان قرار گیرد و طبعاً از دولت انتظار می‌رود به این مهم، توجه کند.

ثانیاً، مانع تثبیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران و شکلگیری مؤسسات مطبوعاتی است زیرا حضور پایدار روزنامه نگاران در تحریریه‌ها شکل دهندة هویت هر رسانه است.

ثالثاً، با قانون مغایرت آشکار دارد زیرا ماده ۴۶ قانون مطبوعات به وظایف مدیران رسانه‌ها در این خصوص تأکید دارد.

این سه دلیل اصلی و همچنین وجود عدد قابل توجهی از بیمه شدگان دولتی به نام خبرنگار که مشاغلی غیر از خبرنگاری داشته اند و بعضاً کارمند یا دارای شغل آزاد بوده اند، سبب شد سیاست «بیمه از طریق رسانه‌ها» دنبال و اجرایی شود اما از آنجا که تحمیل این هزینه به رسانه‌ها منطقی نبود در راستای سیاست‌های تشویقی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازپرداخت مبالغ هزینه شده برای بیمه خبرنگاران در دستور کار قرار گرفت و تا کنون در دولت یازدهم در ۳ نوبت (شش ماهه دوم ۹۲، شش ماهه اول ۹۳ و پاییز ۹۳) اقدام، واریز و اطلاع رسانی شد و برای زمستان ۹۳ نیز به رسانه ها اعلام شده است که فیش واریزی بیمه برای ماه بهمن را به این اداره کل ارسال کنند تا سه برابر آن (بابت فصل زمستان) به حساب آنان واریز شود.

این اطلاعیه می افزاید: خوشبختانه با مسئولیت شناسی قاطبه مدیران رسانه‌های مکتوب و الکترونیک، عمده روزنامه نگارانی که در رسانه‌ها مشغول به کار هستند توسط رسانه متبوع خود بیمه شده‌اند و از این سیاست تشویقی نیز بهره مند شده‌اند.

البته یکی از شروط بازپرداخت مبالغ واریزی رسانه‌ها به حساب سازمان تأمین اجتماعی این است که هیچ یک از روزنامه نگاران تمام وقت آن رسانه در خصوص بیمه نشدن، به این اداره کل شکایت نکنند. بدیهی است در این صورت و با تعاملاتی که با رسانه‌ها وجود دارد حق این عزیزان احقاق خواهد شد. ضمن اینکه یکی از دلایل شفافیت در اطلاع رسانی مبالغ پرداختی به رسانه‌ها و به تفکیک نام رسانه، تعداد افراد بیمه شده و مبلغ پرداختی، توجه به همین نکته است.

همچنین مطابق بسته حمایتی سال ۹۴ این اداره کل چنانچه روزنامه ها، هفته نامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری، فاقد فهرست بیمه ای باشند از هر گونه یارانه محروم خواهند شد.»

شرایط بیمه خبرنگاران آزاد

در بخش دیگری از این اطلاعیه می خوانیم: روزنامه نگارانی که از کمیته تخصصی «صدور کارت حرفه‌ای روزنامه نگاری» موفق به دریافت کارت خبرگاری شوند، چنانچه به صورت آزاد، مشغول به فعالیت باشند و بیمه آنان از طریق رسانه‌ای پرداخت نشود در صورت تمایل می توانند از تسهیلات بیمه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده کنند (دستورالعمل، شاخص ها، امتیازات، نوع ارزیابی، ترکیب کمیته تخصصی و فهرست دارندگان این کارت در سایت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی قابل مشاهده است)

خبرنگارانی که به صورت غیرحرفه‌ای (آماتور) یا پاره وقت با رسانه‌های مختلف همکاری می‌کنند، میتوانند با  نام نویسی در صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، درخواست بیمه کنند. بعد از بررسی و کارشناسی این درخواست ها توسط اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی و احراز مستنداتی که فعالیت او را تأیید کند (نظیر معرفی نامه با امضای مدیرمسئول، استعلام از حوزه های خبری، ارزیابی کمیت و کیفیت آثار و …) بیمه آنان به نام «بیمه روزنامه نگاران غیرحرفه‌ای» از طریق صندوق یاد شده برقرار خواهد شد.

در جهت افزایش پوشش بیمه‌ای فعالان مطبوعاتی، بیمه تکمیلی کلیه روزنامه‌نگارانی که بیمه پایه آنان توسط رسانه هایشان انجام میگیرد توسط این وزارتخانه (صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران) صورت میگیرد و یا مبالغ واریزی رسانه ها بابت بیمه تکمیلی همکاران خود، به آنها عودت می شود.

727052

به این نوشته امتیاز بدهید!

م. موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×