کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

حداقل ۸۰ درصد مردم دنیا برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرده‌اند

شناسه خبر: 28744 - یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ
نوآم چامسکی نظریه پرداز آمریکایی و استاد دانشگاه ام آی تی معتقد است که حداقل ۸۰ درصد مردم دنیا برنامه هسته ای ایران را مورد تأیید قرار داده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، نوآم چامسکی در مصاحبه اخیری که در خصوص بحرانهای جهان داشته به موضوع هسته ای ایران نیز پرداخته است. او در این مصاحبه می گوید هزینه های نظامی ایران حتی در مقایسه با استاندارهای منطقه بسیار پایین است، چه رسد که این هزینه ها را با ایالات متحده آمریکا مقایسه کنیم.

وی تصریح می کند: دکترین استراتژیک ایران دفاعی است و طوری طراحی شده که حملات دراز مدت را دفع کند و اینجاست که دیپلماسی آغاز می شود. ایالات متحده و اسرائیل، دو دولت سرکش، نمی خواهند یک عامل بازدارنده را تحمل کنند. هیچ تحلیلگر استراتژیکی که مغزش کار کند فکر نمی کند که ایران هرگز بخواهد از سلاح هسته ای استفاده کند.

چامسکی معتقد است اگر جامعه بین المللی را مردم جهان تعریف کنیم و نه تعریفی که ایالات متحده آمریکا از جامعه بین المللی(امریکا و متحدانش) می دهد در این صورت اکثریت جامعه بین المللی برنامه هسته ای ایران را مورد تأیید قرار می دهند. آنچه در ادامه می آید گفتگویی کوتاه با این فیلسوف، زبان شناس و نظریه پرداز آمریکایی در خصوص این موضوعات است.

ایالات متحده آمریکا مدعی است که تحریمهای ایران زمانی برداشته می شوند که این کشور این اطمینان را به جامعه بین المللی بدهد که برنامه هسته‌ای اش صلح آمیز است. پرسش اصلی این است که چه کسی جامعه بین المللی را تعریف می کند؟ آیا ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی اش این حق را دارند که خود را وکیل همه مردم دنیا بدانند؟

در واقع در این خصوص باید توجه داشت ایالات متحده خود نوعی دیگر از جامعه بین المللی را تعریف می کند. در واقع این کشور هر کسی که همراه او باشد را جامعه بین المللی مورد نظر خود تعریف می کند.

در این تعریف ایالات متحده آمریکا و همفکران او جامعه بین المللی تعریف می شوند و دیگران خارج از این جامعه قرار دارند!

اکثر نظریه های راست در روابط بین الملل، نظام بین الملل و جامعه بین الملل را مجموعه دولتها تعریف می کنند. اگر قرائت همبستگی گرای مکتب انگلیسی(جامعه شناسی تاریخی) را مورد توجه قرار دهیم و «جامعه بین المللی» را متشکل از افراد تعریف کنیم در این خصوص ادعای امریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

در این خصوص باید توجه داشت که اگر مردم عضو جامعه بین المللی هستند، در این صورت این جامعه قویاً برنامه هسته ای ایران و صلح آمیز بودن آنرا تأیید کرده اند. گروه ۷۷ و چین و جنبش عدم تعهد از برنامه هسته ای ایران دفاع کرده اند.

جنبش عدم تعهد در نشست قبلی خود در تهران برنامه هسته ای ایران را مورد تأکید قرار داد. اینها موضوعاتی است که غرب آنها را نادیده می گیرد.

اگر همین میزان را فقط در نظر بگیریم مشاهده خواهیم کرد که حدود ۸۰ درصد از مردم جهان برنامه هسته ای ایران را مورد تأیید قرار داده اند.

ایالات متحده آمریکا می گوید موضوع حقوق بشر و برخی اتهامات دیگر علیه ایران بعد از اینکه موضوع هسته ای پایان یافت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چرا ایالات متحده به سیاست شکست خورده ارعاب علیه ایران کماکان ادامه می دهد؟

ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۵۳ بدون وقفه به شکنجه و عذاب علیه ایران ادامه داده است. بر این اساس فشار افکار عمومی و مردم بر این کشور خواهان آن است تا این سیاست را تغییر دهد. حتی با درکی که مردم غرب از سیاستهای آمریکا دارند آنها خواهان این هستند که آمریکا سیاست خصمانه خود را نسبت به ایران تغییر دهد.

رژیم صهیونیستی بارها اعلام کرده که نمی خواهد ایران دانش هسته ای داشته باشد و اساساً با هر گونه دانش هسته ای ایران مخالفت است. در طول مذاکرات نیز یکی از کارهای آمریکایی ها راضی کردن این رژیم از روند مذاکرات و اطمینان دادن به این موضوع بوده که مذاکرات و توافق مانع از دستیابی ایران به بمب خواهد شد. بر این اساس رویکرد این رژیم بعد از آنکه توافق احتمالی نهایی امضا شد چه خواهد بود و آمریکا چگونه این رژیم را متقاعد خواهد کرد؟

در این خصوص اسرائیل دنباله روی امریکا خواهد بود. بعد از آنکه توافق نهایی حاصل شود، اسرائیل هم از آن تبعیت خواهد کرد. روند گذشته نیز چنین موضوعی را نشان می دهد و هرگاه آمریکا تصمیمی گرفته اسرائیل در اغلب موارد از آن تبعیت کرده و پیرو آمریکا بوده است.

39
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد