کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

برای تکامل فرزندانتان بخوانید

شناسه خبر: 28496 - سه شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - سرویس: خانواده - چاپ

بهتر است با برخی نکات مهم و کارساز در امر تربیت فرزندتان آشنا شوید و از فوت و فن و مهارت داشتن در این زمینه آگاه شوید.

آرزو صفائی‌نژاد اظهار کرد: سال‌های ابتدایی کودکی مهم‌ترین سال‌های حیات است و تجربیات این سال‌ها زیربنای زندگی آینده هر انسانی خواهد بود، لذا اگر به نیازها و حیطه‌های تکاملی کودکان در طی این دوران پاسخ مناسبی داده شود، آن‌ها سالم‌تر بوده، از قدرت تفکر و تعقل بیشتری برخوردار می‌شوند.

وی افزود: در واقع در این صورت کودکان مهارت‌های عاطفی و اجتماعی بهتری خواهند داشت. تکامل ابتدایی کودکی شامل حیطه‌های مختلفی از قبیل شناختی، تکلمی، احساسی، اجتماعی، جسمی، روانی و معنوی است که همگی بر یادگیری ابتدایی و پایه‌ای فرد، موفقیت تحصیلی، خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی و روانی، مشارکت اقتصادی، نقش اجتماعی شهروندی و سلامت او تأثیر به سزایی خواهد داشت.

صفائی‌نژاد با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در این زمینه تصریح کرد: بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که بسیاری از مشکلات دوران بزرگسالی در دوران ابتدایی کودکی ریشه دارد. محیطی که کودک در آن زندگی کرده، رشد می‌کند و می‌آموزد، تأثیر بسیار زیادی بر تکامل خصوصی و تکامل مغزی او دارد.

این کارشناس یادآور شد: اما تأمین محیط‌هایی که برای تکامل دوران ابتدایی کودکی مناسب باشد از عهده والدین، به‌ تنهایی، خارج است و لازم است که از جانب دولت‌ها و جامعه نیز حمایت‌هایی صورت پذیرد. کودکان با ظرفیت‌های روانی، اجتماعی و جسمی متفاوتی متولد می‌شوند که این ظرفیت به آن‌ها اجازه می‌دهد از طریق ارتباط با محیط پیرامون خود، بیاموزند و سیر تکامل خود را طی کنند. اگر این ظرفیت‌ها شناخته ‌نشود و مورد حمایت قرار نگیرند، به ‌جای شکوفایی، پژمرده شده و از بین خواهند رفت. از این ‌رو والدین باید به این نکات کوچک ولی کلیدی توجه بیشتری داشته باشند و سعی کنند از این راهکارها در طول زندگی بهره بگیرند.

ایسنا

160992944-387579

39
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد