» اخبار ایران و جهان » امام جمعه اصفهان: مرگ بر آمریکا آیه قرآن نیست
اخبار ایران و جهان

امام جمعه اصفهان: مرگ بر آمریکا آیه قرآن نیست

مهر 7, 1392 0011

از آنجايي كه نمي‌توان هم دوست بود و هم دشمن و با توجه به رويه اي كه در اين روزها بر سر راه روابط ايران و آمريكا قرار گرفته است توجه‌ها به اين سو رفت كه ايراني‌ها كه  سال هاست با شعار«مرگ بر آمريكا» انس گرفته اند چگونه مي توانند به يكباره اين شعار را بدرود گويند.در همين راستا با حجت الاسلام محمد تقي رهبر امام جمعه اصفهان گفت و گو كرديم كه سال ها تريبون برائت از آمريكا را در دست داشته است و سوال اول را با همين ديدگاه پرسيديم:

باتوجه به روندي كه در رابطه كشورمان با آمريكا در جريان است به نظر شما اين اقدامات به حل چالش‌ها ميان دو كشور مي انجامد؟
اين كه بخواهيم  طوري نشان دهيم كه با چندتا مذاكره تمام مشكلات حل شود و رابطه ما با آمريكا درست شود، خير اين‌گونه نيست. زيرا یا آمريكا باید از اصولشان دست بردارند و یا جمهوری اسلامی ایران كه امكانپذير نيست زيرا آمریکا  اسرائيل را خط قرمز خود مي داند و مانيز به شعار امام كه فرمودند اسرائيل بايد از صحنه روزگار محو شود، اعتقاد داريم.

با این تفاسیر ایران و آمریکا چگونه باید کنار بیایند؟
آمریکا روح استکباری و سلطه جویی دارد و نباید خیلی به آن هاخوش بین باشیم ولی می‌توانیم حساسیت‌ها و تنش‌ها را کم کنیم و از اصول کوتاه  نياييم و با دیپلماسی نرم ورود کنیم تا تنش‌ها را کم کنیم.

اقدام برخی افراطی ها در برخورد با روند سخنان و مذاکرات دکتر روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
همانطور که رهبری فرمودند به آمریکا اعتمادی نیست ولی آن‌ها نیز منافعی در جهان دارند كه با کاهش درگیری‌ها می‌توان کاری کرد تا آمريكا از آزار و اذيت خود کم كند.بايد با لبخند‌های سیاسی این مشکلات را حل کرد تا یک سری سلسله موارد را حل کرد  و آمريكا نيز تحریم‌ها يش را عليه مردم ايران كم كند. آمریکا ۵۰ سال در ایران دخالت کرده است و باید از ایران عذر خواهی کند.از سويي نيز  روابط را باید به سمتی ببريم كه مانند كشورهاي سوئد و سوئيس يا غيره ارتباط داشته باشيم.

اين روند چگونه ميسر مي شود؟
با برخوردهای ملایم و سیاسی کاری و اين يعني ديپلماسي.

اگر رابطه با آمریکا حل شود مشکل ایران و صهیونیست‌ها نیز تمام می‌شود؟
آمریکا با اسرائیل تفاوت دارد و یک کشور معتبر در جهان است ولی اسرائیل یک غده سرطانی و ضد اسلام است ما آمریکا را نفی نمی‌کنیم همانطور که آقای اوباما گفته بود ما به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نیستیم و با نرمش می‌توان روابط را درست کرد.

روابط درست بشود مشکلات این دو کشور حل شدنی است؟
البته باید توجه داشت خيلي راه مانده تا رابطه تبدیل به روابط شود و تبادل سفیر صورت گيرد ولي در كل ایران از مواضع نباید کوتاه بیاید و مشکلات را کم کند و سیاست، سیاست کاهش است.

به گفته شما اگر این روابط به سطح تبادل سفرا برسد، تکلیف آرمان‌ها و شعار «مرگ بر آمریکا» که سال‌هاست نقل محافل است چه می‌شود؟
ما مدتی شعار مرگ بر شوروی نیز سر می‌دادیم و اگر رابطه ایران و آمریکا مثل روسیه شودو آمريكا حسن نيت نشان دهد،اين مشكل نيز حل مي شود.در ضمن آیه قران نازل نشده است که شعار مرگ بر آمریکا را هميشه سردهیم و همانطور كه در آن روزها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم با آمریکا نیز‌‌ همان طور برخورد می‌کنیم.

به این نوشته امتیاز بدهید!

میلاد زارع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×