» عمومی » عکس » (تصاویر) بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
عکس

(تصاویر) بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند

فروردین 18, 1394 004

اتومبیل‌ها از زمانی که به تولید انبوه رسیدند به بخش جدانشدنیِ زندگی انسان‌ها تبدیل شدند. علاقه برخی به اتومبیل وصف‌ناشدنی است. اما تولید تعدادی از اتومبیل‌ها باعث تغییراتی در نسل‌های بعدی اتومبیل‌ها شد.
به گزارش فرادید به نقل از بی بی سی، در ادامه با بیست خودرویی که جهان را تغییر دادند آشنا خواهید شد.
لند روور دیفندر
با آن می‌شد همه جا رفت
بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Land Rover Defender
اگر سوار این خودرو شوید، احساس راحتی کامل خواهید داشت. در زمین‌های ناهموار مزرعه، جنگل یا مناطق ییلاقی اصلا اذیت نخواهید شد. حتی می‌توانید پرنده یا شکار خود را در عقب این لندروور بیندازید. طراحی و ساخت این خودرو به شکلی بود که بتوان مانند یک «چکمه» در میان گل‌ولای حرکت کند.

آئودی آر 10
قدرت موتورهای دیزلی را به مسابقات آورد

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Audi R10 TDI
زمانی که یکی از مدیران اجرایی بلندپایه در شرکت آئودی برای اولین بار صدای این اتومبیل را شنید با خود فکر کرد که یک جای کار می‌لنگد! در واقع، موتور دیزلی آن بسیار بی‌سروصدا کار می‌کرد و صدایی که او می‌شنید متعلق به اصطکاک لاستیک و جاده بود. اما چه بخواهید یا نخواهید، از سال 2006 به بعد تنها موتورهای دیزلی فاتح رقابت‌های «لو مان» شده‌اند.

تویوتا پریوس
اولین خودرو هیبریدی (خودرو برقی دوگانه)

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Toyota Prius
در واقع اول «هوندا اینسایت» آمد، اما مانند تویوتا پریوس جلب توجه نکرد. دلیلش نیز این بود که بازیگران مشهور هالیوود (کامرون دیاز و دی‌کاپریو) سوار آن شدند. همین کار باعث مشهور شدن تویوتا پریوس شد.

کوپه دنج مخصوص اطفال
اولین خودروی بسیاری از انسان‌ها

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Little Tykes Cozy Coupe
شاید فکر کنید که پرفروش‌ترین خودروی جهان متعلق به برندهای مشهور مانند تویوتا یا فورد باشد. اما پاسخ منفی است. این اتومبیل کوچک در واقع پرفروش‌ترین خودروی دنیا است. میلیون‌ها کودک اولین بار رانندگی را با این خودرو شروع می‌کنند و خیلی از آن‌ها هم اولین بار با همین اتومبیل تصادف می‌کنند.

تراست اس‌اس‌سی
خودروی مافوق صوت

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Thrust SSC
ظاهری آن نسبت به خودروهای نسل قبل خود کمی عجیب‌تر است. این خودرو بسیار تیز است و در سال 1997 توانست با سرعت 1228 کیلومتر بر ساعت حرکت کند تا اولین خودرویی باشد که دیوار صوت را شکسته باشد. از آن به بعد هم این رکورد را در اختیار خود دارد تا نشان دهد چه رکوردی زده است!

فولکس واگن بیتل
اولین خودروی مدل تی در اروپا

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Volkswagen Beetle
نام اصلی آن فولکس سوسکی است، اما در ایران با عنوان فولکس قورباغه‌ای از آن نام برده می‌شود. آدولف هیتلر به «فردیناند پورشه» دستور داد که خودرویی ارزان و سبک را برای مردم طراحی کند. جناب پورشه نیز این فولکس را پیشنهاد داد. میلیون‌ها نفر از این خودرو و نسل‌های بعدی آن استفاده می‌کنند. طرح موتور عقب آن نیز بعدها در پورشه 911 استفاده شد.

بوگاتی وِیرون
هواپیمایی در قالب خودرو

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند

Bugatti Veyron
آیا ساخت یک خودرو که در 408 کیلومتر بر ساعت در جاده حرکت می‌کند واقعا ضروری بود؟ البته که نه! اما آیا سفر انسان به ماه یا ساخت تاج محل نیز ضروری بود؟ گویا قرار بود با این اختراع، انسان قدرت خود را به رخ جهان بکشد. اختراعی که جواب داد.

نیسان قشقایی
اولین خودروی تلفیقی

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Nissan Qashqai
پیش از آن یک خودروی سواری همان سواری بود و هاچ‌بک نیز همان هاچ‌بک. اما قشقایی اولین سواریِ هاچ‌بک بود و خودروهای نسل بعد خیلی از ویژگی‌های این خودرو را قرض گرفتند.

آئودی کواترو
ورود سامانه چهارچرخ محـرک (4WD) در مسابقات رالی

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Audi Quattro
قبل از این اتفاق، ماشین‌های رالی مجبور بودند سر تمام پیچ‌ها فرمان را تا آخر بچرخانند و از گوشه پیچ حرکت کنند. هنوز هم همین اتفاقات تا حدی می‌افتد، اما سرعت ماشین‌های رالی بسیار بیشتر است.

تویوتا هیلوکس
تخریب ناپذیر

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Toyota Hilux
خودروسازان سراسر دنیا میلیون‌ها دلار صرف ساخت خودروهایی می‌کنند که خراب نشوند. اما بهتر است آن‌ها نگاهی به هیلوکس بیندازند. استحکام این خودرو چیزی کم از تانک چیفتن ندارد.

تسلا مدل اس
بهبود خودروهای برقی

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Tesla Model S
قبل از ساخت این خودرو، باید افراد باتری خودروی برقیِ خود را هر چند کلیومتر شارژ می‌کردند. اما این نیاز احساس می‌شد که افراد بتوانند برای مسافرت‌های بالای 300 کلیومتر نیز از خودروی برقی استفاده کنند. مدل اس این ویژگی را دارد.

خودروی گوگل استریت ویو
توانایی  نقشه‌برداری از سیاره زمین

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Google StreetView Cars
آخرین باری که حجم تصاویر تهیه شده توسط این خودروها بررسی شد مشخص شد که آن‌ها یک مساحت پنج میلیون مایلی را پوشش داده و بالغ بر 20 پتابایت تصویر تهیه کرده‌اند. این خودروها مسیریابی را متحول کرده و بهترین جاده‌های دنیا را برای ما مشخص کرده‌اند. با این حال، برخی افراد سنتی‌گرا هنوز معتقدند که هیچ چیزی بهتر از نقشه نیست. البته نظر آن‌ها چندان اهمیتی هم ندارد!

جیپ چِروکی
اولین شاسی‌بلند مناسب دنیا

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Jeep Cherokee
ماشین‌های چندمنظوره شاسی‌بلند ورزشی (SUV) از دهه 30 میلادی وارد صنعت خودرو شدند. فورد برونکو نسل بعدی آن‌ها بود. اما در سال 1984، چروکی یک شاسی‌بلندی بود که تمام نیازها و انتظارات یک شاسی‌بلند را رفع کرد.

آستین مینی
برای اینکه خیلی خوب و کوچک بود

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Austin Mini
زمانی که مینی به بازار عرضه شد، خودروهای کوچک در بازار وجود داشتند، اما هیچ یک از آن‌ها از نظر طراحی مانند آستین مینی نبود.

جی ویز
باید از اشتباهات درس عبرت گرفت

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
G-Wiz
آستین مینی نشان داد که خودروهای کوچک تا چه اندازه می‌توانند خوب باشند، اما جی ویز دقیقا برخلاف آن عمل کرد. نه تنها زشت است و طراحی بدی دارد، بلکه می‌تواند شما را در اولین تصادف به کشتن دهد. بله، تمام این‌ها در مورد این خودرو صحت دارد.

فورد موستانگ
برای اینکه قدرت را به مردم داد

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Ford Mustang
در شش ماه اول پس از تولید، عنوان پرفروش‌ترین خودروی تاریخ را به خود اختصاص داد. پس از یک سال و نیم، بیش از یک میلیون فورد موستانگ تولید شد.

لونار رووِر
رانندگی در ماه

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Lunar Rover
این ماه‌نورد بر روی یک راکت سوار شد و جهان را تکان داد. حدود 400 هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر در کره ماه پیاده شد. این خودرو به فضانوردان کمک کرد تا فضای بیشتری را پوشش دهند و نمونه‌های بیشتری را جمع‌آوری کنند.

کوپر تی 43
مسابقات فرمول یک جدید

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Cooper T43
زمانی که تی 43 مسابقات جایزه بزرگ آرژانتین را در سال 1958 به اتمام رساند، عنوان اولین خودرو با موتور سایز متوسط که توانسته قهرمان مسابقات فرمول یک شود را از آن خود کرد. بسیاری از خودروهای کنونی از آن الهام گرفته‌اند.

فورد جی تی 40
برای اینکه با اقتدار فراری را له کرد

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
Ford GT40
اِنزو اجازه نداد که فورد شرکت فراری را خریداری کند. در این بین، هِنری فورد دوم به متخصصان خود دستور داد که خودرویی بسازند که بتواند ایتالیایی‌ها را در مسابقات «لو مان» شکست دهند. در سال 1966، خواسته او محقق شد. سه فورد جی تی 40 در خط پایانی به ترتیب رتبه اول، دوم و سوم را از آن خود کردند.

بنز پتنت موتور واگن
دیگری نیازی نبود سوار اسب شویم

بیست اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند
1886 – Benz Patent Motorwagen
چیزی فراتر از یک درشکه سه چرخِ اهرم‌دار بود. این مدل موتور هم داشت و سازنده آن کسی نبود جز کارل بنز، که به تدریج نام و آوازه‌ی آن جهانی شد. این خودرو نخستین اتومبیل در صنعت خودروسازی بشمار می‌آید. اگر به خاطر او نبود، ما اکنون این فهرست را نداشتیم.

به این نوشته امتیاز بدهید!

میلاد زارع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×