» عمومی » پزشکی سلامت » خوابی دلنشین با رعایت این موارد
پزشکی سلامت

خوابی دلنشین با رعایت این موارد

فروردین 8, 1394 002

تشک و محل خواب از مهمترین عوامل تاثیرگذار در راحت خوابیدن افراد هستند که برای داشتن خوابی دلنشین و دلچسب باید به کیفیت آن ها اهمیت دهید.

ما تقریباً یک سوم زندگی خود را در خواب بسر می بریم، بنابراین سرمایه گذاری در جنس، نوع و کیفیت تشک ضروری است. به توصیه های متخصصان توجه کنید تا بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.

اگر بخوبی نمی خوابید، و با درد و ناراحتی و خارش از خواب می پرید، الآن زمان آن است که تشک بهتری تهیه کنید. در واقع انتخاب از میان طراح های متعدد و بی شمار نیز مشکل رایجی است.علاقه به تشک های نرم دارید یا خشک ، سفت و شق و رق؟ تشک هایی با الیاف مصنوعی را ترجیح می دهید یا پنبه ای؟ از نوع فنری یا پر شده با الیاف؟ پیش از خرید؛ این توصیه ها را در نظر داشته باشید.

چه زمانی تشک جدید تهیه کنیم؟

همواره توصیه می شود که هر هفت یا هشت سال تشکها با تشتک نو و جدید جایگزین شوند. «حتی اگر تشک بسیار کهنه و رنگ رو رفته و یا پاره نشده ، ممکن است، خواب راحتی هم را برای شما فراهم نکند». «قسمت هایی از تشک که گود افتاده (در میان یا وسط تشک تخت، نشانه‌ی آن است که لازم است تشک جدیدی بگیرید. صداهای ناهنجار در نیمه های شب و یا فرو رفتگی و یا بر جسته شدن قسمتی از تشک از دیگر نشانه هاست.

انواع تشک را بشناسید: چهار نوع کلی تشک در بازار موجود است، بنابراین پیش از خرید بهتر است با نام و ویژگی های هر کدام آشنا شوید:

تشک های فنر باز- این تشک ها از فنرهایی تشکیل شده که از تکه های مفتولی بلند استیل ساخته شده اند. اینها معمولی ترین نوع تشک ها هستند و البته راحت ترین نیز محسوب می شود، امّا همیشه هم بهترین گزینه برای استفاده ی هر روز نیستند.

تشک های کیسه ای- فنری- درون این تشک فنرهایی وجود دارد که هر کدام از آنها با پاکت ها یا کیسه های پارچه ای روکش شده و مجهزتر از نوع قبلی است. داشتن فنرهایی که اطراف آنها پر شده با الیاف پشم، الیاف مصنوعی و یا سایر اجناس است، این نوع تشک را از سایر مدل ها متمایز می کند.

تشک های حبابی- که در آنهاهیچ فنری به کار نرفته است. این نوع تشک کاملاً با دو نوع پیشین متفاوت است و تمایل دارند که مطابق فرم بدن شکل گیرند.

تشک هایی از جنس لاتکس – حالت ارتجاعی دارند و برای افرادی که دچار حساسیت هستند. مناسب اند. حالت ارتجاعی و کش داری که طبیعتاً این نوع از تشک ها دارند، توزیع مناسبی از فشار بر طول بدن فراهم می کنند. عموماً هر چه تشک ضخیم تر باشد، بهتر از کل بدن حمایت می کند.

تشک های فنری معمولاً در انواع مدل های سفت، متوسط و نرم تولید می شوند. به عنوان یک قانون کلی هر چه شما سنگین تر باشید، تشک شما باید سفت تر باشد تا با وزن بدن شما متعادل شودپیش از خرید، تشک را امتحان کنید قبل از خرید، مدل ها و انواع تشک ها را بررسی کنید. این کاملاً بستگی به شما دارد که چه چیزی برایتان مناسب است، هنگام خرید تشک، تصور کنید، در خانه تان هستید، کفش هایتان را در آورید و برای پانزده دقیقه بر روی تشک مورد نظر دراز بکشید، حتی حالت طبیعی که معمولاً به خواب می روید را بگیرید؛ اگر قصد خرید تشک دو نفره دارید، مطمئن شوید که هر دوی شما آن را امتحان کرده و پسندیده اید.
تشک سفت، متوسط، و یا نرم؟

تشک های فنری ،معمولاً در انواع مدل های سفت، متوسط و نرم تولید می شوند. به عنوان یک قانون کلی هر چه شما سنگین تر باشید، تشک شما باید سفت تر باشد تا با وزن بدن شما متعادل شود. هر چه شخصی سبک وزن تر باشد، تشک هم نرم تر و قابل انعطاف ترباید انتخاب شود؛ بنابراین دقت داشته باشید که درجه ی سفتی تشک ها بستگی به کارخانه ی تولید کننده ی آن دارد و کارخانه ها از این جهت با هم متفاوت اند.هر چه قیمت تشک بالا رود، در آن فنرهای بهتری بکار رفته و با الیاف با کیفیت تری پر شده است. هر چه تعداد فنرها بیشتر باشد و درون آن نیز الیاف با کیفیت تری داشته باشد، راحت تر، خواهد بود و کمتر در خواب شما اختلال ایجاد خواهد کردمناسب ترین تشک برای کمرتشک چه خیلی نرم و چه خیلی سفت می تواند منجر به کمر درد شود؛ بنابراین زمان کافی بگذارید تا بهترین تشکی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

یک راه ساده برای سنجش میزان نرمی و یا سفتی تشک این است که در حالت دراز کشیده دست خود را کمی به زیر کمر و پشت ببرید، اگر فاصله ای حس کردید، تشک بسیار سفت است. اگر برای بردن دست تان به زیر کمر نیاز به تلاش زیادی داشتید، احتمالاً تشک خیلی نرم است.اگر دچار کمردرد هستید، یافتن راه حل چندان ساده نخواهد بود، چون دو نفر مانند هم نیستند. با وجودی که بسیاری از تشک های ارتوپدیک (درمانی) بسیار سفت هستند، ولی این لزوماً به این معنی نیست که تشک سفت برای شما مناسب است. بلکه به دنبال مدلی باشید که در عین حالی که در آن احساس راحتی می کنید از کمر و پشت شما هم بخوبی حمایت شود.تشک برای داشتن بهترین، لازم است سرمایه گذاری کنیدراحت ترین و بهترین تشکی که توان خرید آن را دارید بخرید. هر چه قیمت تشک بالا رود، در آن فنرهای بهتری بکار رفته و با الیاف با کیفیت تری پر شده است. هر چه تعداد فنرها بیشتر باشد و درون آن نیز الیاف با کیفیت تری داشته باشد، راحت تر، خواهد بود و کمتر در خواب شما اختلال ایجاد خواهد کرد.

مزایای داشتن تشک فنری پر شده یا کیسه های الیاف

مسلماً یک تشک فنری- الیافی شیرین ترین خواب را برای شما به ارمغان می آورد. در چنین تشک هایی، فنرها به هم متصل نیستند؛ و این امکان را دارند که به صورت تکی حرکت کنند و به طور موثری از بدن شما حمایت کرده و فرم بگیرند. آنها از مواد اولیه ی با کیفیتی ساخته شده اند و در مدل های مختلف به فروش می رسند تا سطوح مختلفی از راحتی برای مشتریان فراهم می کنند.

تشک ازچه الیافی پر شده است؟

الیاف درون تشک در هماهنگی با فنرها عمل می کنند. به عنوان یک قانون عمومی، هر چه درون یک تشک پرتر باشد، و هر چه کیفیت آنها بهتر باشد، حس مجلل تری به شما خواهد داد. تجربه ثابت کرده است که الیاف مصنوعی، کیفیت پایین تری نسبت به الیاف طبیعی دارند. کرک و پشم خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتری، ضد قارچی دارند که آن را برای ناراحتی های حساسیت و یا آسمی ایده آل می سازند. همچنین، این الیاف خاصیت ارتجاعی طبیعی دارند، که راحتی را برای شما تضمین خواهند کرد.
خواب شیرین با هماهنگی هماگر همسرتان از شما سنگین تر و یا سبک تر است، راه حل این است که از تشک های ترکیبی با قابلیت ارتجاعی فنرهای متفاوت در دو سو استفاده کنید. اکثر مردم تنها در یک طرف تشک می خوابند، بنابراین ارزش آن را دارد که روی آن تمرکز و سرمایه گذاری کنیم وآن چه را می خواهید تهیه کنید.در هنگام خرید به زیپ وصل اتصال تشک ها توجه کنید، زیرا که دو تشک با دو نوع خاصیت ارتجاعی متفاوت به هم وصل شده اند. بر روی تشک های مختلفی که در فروشگاه ها به نمایش گذاشته شده است، دراز بکشید تشک های هوایی، که به تشک های پر شده از الیاف متصل شده اند، مثلا تشک هوایی- تشک ابری و چنین تشکی کنترل دو گانه ای را برای هر دو نفر شما ایجاد خواهد کرد و هر کدام از شما می تواند آن قسمت از تشک را که می پسندد برای خواب انتخاب کند.

تشک های غیر فنری

اکثر تشک های غیر فنری از ابر ساخته شده اند که در برابر حرارت و گرما حساس هستند؛ بنابراین شکل بدن را می گیرند تا از فشار به نقاط کم کرده و خواب راحتی را برای فرد فراهم کنند. برخی از مردم، تشک های ابری را محدود کننده می دانند؛ بنابراین قبل از اقدام به خرید، حتی آنها را امتحان کنید. هنگامی که آن را امتحان می کنید، در یک حالت دراز بکشید و سپس تغییر حالت دهید. اگر حس کردید که حرکت و تغییر وضعیت بر روی آن برای شما دشوار است، بدین معنی است که تشک ابری برای شما مناسب نیست. تشک خود را در فواصل زمانی بر گردانیداگر تشکی خریدید که نمی توانید آن را برگردانید، هر چند هفته یکبار آن را بچرخانید بطوری جای سر و پاها عوض شود. هنگامی که لایه ی راحت و گرم ونرم تشک در حال شکل گرفتن است، خصوصاً در چند هفته ی اول استفاده از تشک، ضروری است که وضعیت آن را تغییر دهیم و آن را بچرخانیم.«هنگامی که برای یک تشک نو سرمایه گذاری می کنید، حتماً به ضمانت نامه ی آن دقت کنید».

تبیان

man-in-blue-sleeping-on-beige-pillow1

به این نوشته امتیاز بدهید!

م. موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×