» عمومی » خانواده » چگونگی پیشگیری از گرایش فرزند به مواد مخدر
خانواده

چگونگی پیشگیری از گرایش فرزند به مواد مخدر

فروردین 5, 1394 009

با برخی راهکارها و استفاده از مهارت های ساده می توان فرزندان را از دام اعتیاد دور کرد و در دامان خانواده پرورش داد و از گرایش آنان به سمت اعتیاد به مواد مخدر پیشگیری کرد.

خانواده نهاد مقدسی است که اساس هر جامعه ای بر آن پایه گرفته است. در واقع خانواده کوچک‌ترین نهاد اجتماعی است که وظیفه مهم آن رشد و پرورش فرزندان است. بررسی‌ ها نشان می‌ دهد خانواده در پیشگیری از آسیب‌ های روانی و اجتماعی به ویژه اعتیاد نقش مهمی دارد.

 پدر و مادرها می بایست متوجه اهمیت نقش خودشان در پیشگیری از اعتیاد فرزندانشان باشند و پیشگیری باید از خانه آغاز شود.

پدر و مادرها چگونه می‌ توانند کمک کنند؟ آنان باید تشخیص دهند که آنها مهم‌ ترین الگوها در زندگی فرزندانشان هستند و بایستی شیوه‌های فرزند پروری را بدانند. مهارت‌های فرزندپروری عمدتا در راستای تقویت عوامل محافظ خانوادگی هستند. ازطریق این مهارت‌ها رابطه بین فرزندان و والدین تقویت می‌شود. آنها اوقات بهتری را با هم خواهند داشت و می‌توانند مسائل را به نحو مناسب‌تری حل کنند. این مهارت‌ها سه هدف را پیگیری می‌کند:

*رابطه خوب اعضای خانواده با هم

*نظارت و مراقبت والدین

*بیان انتظار، قواعد، ارزش‌ ها و اعتقادهای خانواده و انتقال آنها به فرزندان

بهترین سبک فرزند پروری سبک قاطع است. در این سبک، والدین هم از فرزندان خود انتظاراتی دارند و هم نسبت به آنها توجه و محبت نشان می‌دهند؛ انتظاراتی که والدین قاطع از فرزندان خود دارند، منطقی و متناسب با سن آنها است.

آنان انتظارهای خود را از فرزندانشان با آنان در میان می‌ گذارند و در این زمینه با آنان گفتگو می‌ کنند؛ از دیگر سو ابراز محبت، گرمی و صمیمیت با فرزندان در این نوع خانواده‌ها بالاست این چنین خانواده‌هایی دارای هر دو بعد اساسی پرورشی است که در نهایت به رشد و سلامت اساسی فرزندان می‌ پردازند.

بنابراین مهارت‌های اساسی والدین برای ایجاد محیط سالم و پیشگیری از مصرف مواد مخدر در فرزندان عبارت است از:

1- ایجاد ارتباط خوب و مثبت با فرزندان و حفظ آن (با فرزندان صحبت کنید، در روز دست کم چند دقیقه به آنان اختصاص دهید، احساس‌های آنان را درک کنید، حواستان به کنجکاوی فرزندان باشد و…)

2- مشارکت در زندگی و فعالیت‌های فرزندان (روزانه دست کم 15 دقیقه به کاری که فرزندتان خواسته بپردازید، از فعالیت‌های فرزندتان حمایت کنید، مراقب زمان‌های پراسترس در زندگی فرزندتان باشید و…)

3- قانون‌های روشن و صریح بگذارید و عواقب عدم رعایت قانون را تعیین کنید (رعایت قانون را تشویق کنید، عواقب قانون‌شکنی را دقیق رعایت کنید و…)

4- الگوی مناسبی برای فرزندانتان باشید. (سیگار، الکل و مواد مصرف نکنید. بچه را درگیر نکنید و…)

5- به بچه‌ هایتان بیاموزید دوستان خود را با فکر انتخاب کنند («فشار دوستان»، «مهارت نه گفتن»، «همه نمی‌ توانند دوست تو باشند». «باور نکن همه سیگار می‌ کشند یا همه مواد مصرف می‌ کنند»؛ اضطراب اجتماعی را در بچه‌ ها رفع کنید و…)

6- بچه‌ها را زیر نظر داشته باشید (وظیفه موثر شما زیرنظر داشتن کارهای فرزندانتان است. با دوستان فرزندانتان رابطه داشته باشید، با والدین دوستان فرزندانتان آشنا شوید و…)

7- مراقب باشید که وقتی فرزند شما از خانه بیرون می‌ رود، شما باید بدانید که او کجاست، با چه کسی است و چه می‌ کند.

شبکه خبر،

family-african-american

به این نوشته امتیاز بدهید!

م. موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×