کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

عربستان و کویت بیش از ایران از کاهش قیمت نفت ضرر می‌کنند

شناسه خبر: 23034 - سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ - نویسنده: حامد کیانی
روحانی با اشاره به توطئه کاهش قیمت نفت و اینکه 80 درصد بودجه سالانه عربستان به فروش نفت وابسته است گفت: آنهایی که کاهش قیمت نفت را طراحی کرده‌اند بدانند عربستان و کویت بیش از ایران ضرر می کنند.

 رئیس‌جمهور در جریان سفر استانی به استان بوشهر در جمع مردم این استان با تبریک ایام میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار داشت: علم، دانش، هدایت، اخلاق، محبت، عقلانیت، حرکت در مسیر صحیح تعالی و معنویت همه از دامان پیامبر اسلام و مکتب امام صادق است.

وی افزود: باید این وحدت و محبت را در سراسر این سرزمین گسترش دهیم چراکه همه از یک کشور هستیم و در زیر یک پرچم قرار داریم و همه با یک قانون اساسی پیوند داریم و همگی از یک رهبر پیروی می‌کنیم.

روحانی تاکید کرد: همه ملت ایران، دولت و نظام هدف واحدی دارند که آن توسعه و سربلندی ایران عزیز است.

وی با بیان اینکه روز گذشته جشن بیمه همگانی را شاهد بودیم گفت: ملت ایران و جمهوری اسلامی بعد از سالیان دراز به یکی از آرزوهای خود دست یافت و امروز همه ایرانیان دارای دفترچه بیمه درمانی هستند و بیمه چترش را در سراسر کشور گسترش داده است.

رئیس‌جمهور گفت: تحقق بیمه همگانی یکی از وعده‌هایی بود که در دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری داده شد که امروز همه مردم تحت بیمه درمانی قرار خواهند گرفت.

روحانی سلامت‌محور بودن را یکی از افتخارات دولت دانست و افزود: افتخار می‌کنیم که از آغاز سال تاکنون قدم‌های زیادی را در بخش سلامت برداشته‌ایم و این گام‌ها را تا رضایت ملت ایران ادامه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: دولت با کمک مردم در طول مدت حدود یک سال و نیم از عمر دولت گام‌های بسیار مهمی برای ثبات و آرامش اقتصادی و مقاومت اقتصادی و همچنین خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی برداشته است.

روحانی با بیان اینکه در طول 6 ماهه امسال ما دارای 4 درصد رشد نسبت به 6 ماهه سال گذشته بوده‌ایم گفت: آمار دیروز بخش صنعت کشور می‌گوید که اقتصاد در بخش صنعت در طول 8 ماهه گذشته دارای 4 درصد رشد بوده است.

رئیس‌جمهور گفت: کشور بعد از 8 فصل درجا زدن، رکود و رشد منفی امسال رشد مثبت را آغاز کرده است و ما از رکود به حول قوه الهی خارج شده‌ایم و به سمت رونق حرکت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در این مسیر اولین گامی که دولت برداشته رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بوده است گفت: تحریم‌هایی که بر ضد ملت ایران وضع شده بود ظالمانه و در زندگی و معیشت مردم تاثیرگذار بود که ما با حمایت مردم و با هدایت رهبری اولین قدم‌ها را برای شکستن تحریم برداشته‌ایم و راه را برای برداشتن کامل تحریم‌ها ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور خواست همه ملت ایران را پایان تحریم‌های ظالمانه دانست و افزود: من به همه آنهایی که در اعمال این تحریم‌ها قدم گذاشته بودند و در این مسیر قدم می‌گذارند می‌گویم که دوران تهدید و تحریم سپری شده است.

وی خطاب به مذاکره‌کنندگان 1+5 با ایران گفت: اگر 1+5 راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرد بداند که قطعا ضرر خواهد کرد.

روحانی افزود: ما با منطق و استدلال و با حفظ حقوق ملت ایران راه مذاکره و همزیستی مسالمت‌آمیز با جهان در راه تعقل و تعامل سازنده ادامه خواهیم داد و در چارچوب منافع ملی ایران این مسیر را طی می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مشکل جدیدی که پیش روی مردم ایران به خیال خودشان باز کرده‌اند، موضوع کاهش قیمت نفت است گفت: قیمت نفت اگرچه امروز به حدود نصف کاهش پیدا کرده است، اما بدانید آنهایی که کاهش قیمت نفت را بر علیه برخی کشورها طراحی کرده‌اند، پشیمان می‌شوند چرا که این راه برای آنها قابل ادامه نیست.

وی افزود: اگر از کاهش قیمت نفت، ایران ضرر می‌کند دیگر کشورهای تولیدکننده نفت نیز همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

روحانی با بیان اینکه آمار نشان می‌دهد عربستان 80 درصد بودجه‌اش به فروش نفت وابسته است، تصریح کرد: عربستان 90 درصد صادراتش فروش نفت خام است و کویت 95 درصد بودجه اش وابسته به نفت و حدود 95 درصد صادراتش نفت خام است؛ در حالی که جمهوری اسلامی از لحاظ بودجه فقط 33 درصد وابسته به نفت است.

رئیس‌جمهور کمترین وابستگی به نفت را در بودجه تقدیمی دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی دانست و افزود: یک سوم بودجه ما وابسته به نفت است و ما راه جبران کاهش قیمت نفت را پیش‌بینی کرده‌ایم که با کمک مجلس، پیش‌بینی می‌کنیم 60 درصد صادراتمان مربوط به نفت باشد. بقیه صادرات ما غیرنفتی است و ما امسال صادرات غیرنفتی خود را افزایش می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار نخواهد گرفت، گفت: همانطور که ملت ایران در برابر انواع توطئه‌ها و مشکلات با وحدت و ایستادگی عبور کرده است، در برابر این توطئه هم عبور خواهد کرد چرا که کاهش قیمت نفت نمی‌تواند ادامه یابد.

روحانی افزود: ملت ایران مثل گذشته برای آرامش در بازار اقتصادی و رونق در زمینه اقتصادی و رشد حرکت خواهد کرد و اگر تمام کارهای تولیدی اعم از بخش‌های خصوصی و دولتی تولیدشان در هر ماه یک درصد افزایش یابد، ما به رشد اقتصادی بالای هشت درصد خواهیم رسید. این کار از دست ملت ایران برمی‌آید و این اقدام برنامه‌ریزی و تلاش لازم دارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سرزمین بوشهر، سرزمین تولید برق اتمی است، گفت: این استان مرکز تولید انرژی ایران است و ما به بوشهر و بندرگاه آن و مردم آن و استعدادهای این استان و همچنین به عسلویه و خارک بوشهر افتخار می‌کنیم چرا که جای جای این سرزمین به عنوان جایگاه توسعه و حرکت است.

وی افزود: روزی بزرگترین بندر تجاری ایران، بندر بوشهر بوده است و امروز نیز بوشهر باید به سابقه دیرین خود که توسعه و تجارت است، بازگردد.

روحانی با بیان اینکه دولت به عنوان خادم مردم ایران و مردم بوشهر اعلام می‌کند که همه توان خود را در خدمت مردم از جمله مردم استان بوشهر به کار خواهد بست، اظهار داشت: امیدواریم به حول قوه الهی در دولت یازدهم قدم‌هایی برای توسعه این استان به کمک مردم و با همت مسئولان و فرهیختگان به ویژه جوانان این سرزمین برداشته شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اولین قدم برای توسعه استان بوشهر، گفت: اولین اقدام برای شهرستان بوشهر، ایجاد جاده خروجی برای شهر بوشهر است و انشاءالله مسیر جاده و خروجی دوم بوشهر سال آینده آغاز می‌شود و تلاش می‌کنیم تا پایان دولت یازدهم و اوایل سال 96 این جاده را به اتمام برسانیم؛ چرا که این یکی از خواسته‌های مردم بوشهر در نظرسنجی‌ها و جلسه مشترک استاندار و وزرای دولت بوده است.

وی تکمیل فاضلاب بوشهر را یکی دیگر از طرح‌های در دست اقدام برای توسعه این استان معرفی کرد و گفت: من می‌دانم که در این سال‌ها، این پروژه در دست اقدام بوده است و بخش‌هایی از آن انجام گرفته و کارهای بزرگی نیز باقی مانده است و به اعتبار قابل ملاحظه‌ای نیاز دارد که انشاءالله این طرح در طول چهار سال به اتمام می‌رسد که بخش اعظم آن در دولت یازدهم عملیاتی می‌شود.

روحانی با اشاره به تکمیل جاده‌های این استان، گفت: تکمیل باند سوم جاده برازجان ـ گناوه و باند دوم گناوه و دیلم از جمله طرح‌های در دست دولت است.

رئیس‌جمهور با اشاره به پنج طرح دولت برای استان بوشهر، گفت: تمامی این طرح‌ها در دولت یازدهم اجرایی می‌شود که امشب جزئیات آن در شورای اداری استان تشریح خواهد شد.

وی در ادامه گفت: در این سفر تصمیم گرفته شد که دولت منطقه آزاد تجاری بوشهر را به تصویب برساند که لایحه این امر تقدیم مجلس خواهد شد. منطقه آزاد تجاری بوشهر موجب توسعه کل استان خواهد شد.

روحانی بندرگاه شهرستان بوشهر را دروازه توسعه این استان دانست و تاکید کرد: بر اساس طرح‌هایی که دولت دارد، این بندرگاه باید به دو برابر ظرفیت فعلی توسعه یابد.

رئیس‌جمهور با اشاره به بخش صنعتی استان بوشهر، گفت: برای بخش صنعت استان به بانک مرکزی ابلاغ شده است که از طریق بانک‌ها، 130 میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و 330 میلیارد برای تکمیل طرح‌ها، تسهیلات ارائه دهد.

وی یکی دیگر از طرح‌های توسعه استان بوشهر را طرح گردشگری عنوان کرد و افزود: دو نقطه از این استان برای ساخت دهکده توریستی در نظر گرفته شده است و دولت قدم‌های لازم را برای ایجاد زیرساخت‌های آن ایجاد خواهد کرد و ما از همه سرمایه داران، کارآفرینان و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این زمینه دعوت می‌کنیم.

روحانی در پایان تاکید کرد: به اطلاع شما مردم بوشهر می‌رسانم که در این سفر 11 پروژه مهم تصویب و اعلام می‌شود و این 11 پروژه با اعتبار 603 میلیارد تومان مورد تصویب دولت قرار خواهد گرفت که انشاءالله تفصیل آن در شورای اداری استان تشریح و به اطلاع مردم خواهد رسید.

http://media.mehrnews.com/d/2015/01/13/3/753028.jpg

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد