» 1مبارکه » اخبار شهرستان مبارکه » با حضور دانش آموزان مبارکه ای مراسم روز جهانی خاک برگزار شد
اخبار شهرستان مبارکه

با حضور دانش آموزان مبارکه ای مراسم روز جهانی خاک برگزار شد

آذر 11, 1402 20110

به مناسبت 14 آذر روز جهانی خاک، به منظور گرامیداشت این روز کارگاه آموزشی با حضور دانش آموزان یکی از مدارس شهر مبارکه در موضوع اهمیت آلودگی خاک برگزار شد که دانش آموزان از نزدیک با کشاورزی حفاظتی،تهیه کود برای بستر،آلودگی های خاک،آشنا شدند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شمس خبر، به منظور گرامیداشت روز جهانی خاک مصادف با 14 آذر ماه با شعار “خاک و آب، منشاء زندگی”  کارگاهی با حضور جمعی از دانش آموزان مقطع متوسطه مدرسه سما شهر مبارکه درگلخانه و مزرعه آقای جمالی از کشاورزان پیشرو برگزار گردید.

در مراسم حاضر، مهندس همتعلی انصاری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مبارکه، با خوشامدگویی به مناسبت ۱۴ آذرماه که به عنوان روز جهانی خاک برگزار می‌شود، به اهمیت شعار این روز که “آب و خاک منشا زندگی” است، پرداخت. وی درباره حفاظت از خاک به عنوان یکی از منابع اساسی زندگی، تأکید کرد و نکاتی در خصوص اهمیت این سرمایه طبیعی در امنیت غذایی، توسعه مستدام، و تولید محصولات کشاورزی مطرح نمود.

سپس، آقای مهندس شهریار پاکروان، کارشناس اداره محیط زیست، به بیان پیام‌های کلیدی روز جهانی خاک پرداخت و در خصوص مدیریت یکپارچه حفظ منابع آب و خاک و حفظ محیط زیست توضیحاتی ارائه کرد. وی همچنین به اهمیت رعایت نکات بهداشتی زیست محیطی و تأثیر آلاینده‌های ناشی از کودها و سموم شیمیایی بر منابع آب و خاک پرداخت و اثرات سوزاندن بقایای گیاهی پس از برداشت محصولات را توضیح داد.

نهایتاً، دانش‌آموزان با مباحثی در زمینه کشاورزی حفاظتی، تهیه کود برای بهبود بستر خاک، و مسائل مرتبط با آلودگی‌های خاک آشنا شدند. خانم مهندس زارع نیز در خصوص تکنیک‌های بهینه‌سازی آبیاری و استفاده از کودهای بیولوژیکی توضیحات و اطلاعات مفیدی به دانش‌آموزان ارائه دادند.

هر ساله در تاریخ ۵ دسامبر (۱۴ آذر)، جشنواره جهانی خاک برگزار می‌شود. این رویداد با هدف افزایش آگاهی از اهمیت حفاظت از خاک و تأکید بر نقش این منبع حیاتی در حفظ محیط زیست و تولید مواد غذایی انجام می‌شود. سازمان ملل متحد (UN) این روز را به عنوان یک رویداد بین‌المللی اعلام کرده و فعالیت‌های گسترده‌ای در سراسر جهان برگزار می‌شود.

این روز به جوامع و افراد یادآوری می‌کند که هر فرد و هر سازمان مسئولیتی در حفاظت از خاک و منابع طبیعی دارد. در این روز، بسیاری از کشورها و سازمان‌ها فعالیت‌های مختلفی از جمله کارگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، سخنرانی‌ها و پروژه‌های محیط‌زیستی به منظور ارتقاء آگاهی درباره مسائل خاک و محیط زیست را برگزار می کنند.

 

نویسنده: یاسمن وهابی

به این نوشته امتیاز بدهید!

یاسمن وهابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×