کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

گزارش خبری / گام بلند شهرداری مبارکه در تدوین سند چشم انداز بیست ساله شهر

شناسه خبر: 102407 - پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - سرویس: اخبار شهرستان مبارکه, شهرداری مبارکه, شهرستان مبارکه - چاپ - نویسنده: mld

میرزمان: شهرداری مبارکه در دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر ، به دلیل شرایط خاص موجود کشور ، با یک پوست اندازی ویژه و تغییر در نگاه و رویکرد خود ، هنگامی که یک شهردار بومی و از بدنه مدیریتی خود شهرداری را درقامت شهردار دید به سمت و سوی مسائل بنیادی معطوف نمود.

مهندس سید محسن هاشمی که قبل از تحویل کلید شهر به عنوان شهردار سالها مسئول و مدیر فضای سبز بوده و در ارتقای آن به سازمان پارکها و فضای سبز ، تدوین نقشه راه و تهیه ریه های حیاتی و تنفسی شهر نقش به سزایی داشت و مدتی را هم به عنوان معاون شهردار مشغول انجام وظیفه بود حالا با همفکری و همراهی شورای اسلامی شهر در حال تدوین برنامه راهبردی پنج ساله و تنظیم سند چشم انداز بیست ساله شهر و شهرداری می باشد.

در این راستا بنا به دعوت شهرداری و در ادامه سلسله جلسات موضوع این برنامه ، جلسه ای با حضور فعالان فرهنگی شهر مبارکه و تیم پژوهشی تحقیقاتی مجری تدوین برنامه مزبور ، در سالن جلسات شهرداری مبارکه تشکیل گردید.

سیدمحسن هاشمی شهردار مبارکه در این جلسه طی سخنانی لزوم اجرای این طرح و زیان هایی که بدلیل عدم وجود برنامه و نقشه راه در زمینه اداره هدفمند شهر تا کنون به شهر تحمیل گردیده است را یادآور شد و گفت: ما به جد ، دنبال اجرایی نمودن اهداف و دستاوردهای این پژوهش هستیم حتی اگر در این راه کاستی ها و نقایص موجود برای شهروندان عیان شود.

مهندس هاشمی افزود : این برنامه میتواند مجموعه مدیریت شهری را در اداره هرچه بهتر شهر کمک کند و بگونه ای خواهد بود که نتایج و مصوبات آن با عنایت به مبنای علمی و دانشگاهی برنامه ، برای پنج ساله آینده شهر ، برای هر شهردار و شورای اسلامی شهر با هر رویکرد و تفکری ، الزامی ، راهگشا و مولد باشد و اینگونه نخواهد بود که با تغییر مجموعه مدیریت شهری ، به ورطه فراموشی سپرده شود.

سعید باقری ، معاون توسعه مدیریت و منابع شهرداری مبارکه نیز  در حاشیه این جلسه به خبرنگار ما گفت : این برنامه که با محوریت اداره طرح و برنامه شهرداری در حال انجام است ، اختصاصاً در دوره پنجم شورای اسلامی شهر و در زمان تصدی مهندس هاشمی ، شهردار مبارکه پیشنهاد شد و پی ریزی مقدمات آن از شهریورماه سال 1396 شروع که با طی کردن مراحل اداری و تصویب انجام کار و انتخاب مشاور ، نهایتاً در شهریور ماه سال 1397 با شرکت عصر پژوهان اصفهان انعقاد قرارداد گردید.

باقری افزود: از آنجایی که طبق قانون ، شهرداریها متولی ارائه خدمات عمومی ، متنوع و متعددی به شهروندان هستند لذا تدوین برنامه راهبردی پنج ساله شهر و شهرداری و تنظیم سند چشم انداز بیست  ساله شهر اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

معاونت توسعه مدیریت و منابع شهرداری مبارکه خاطرنشان کرد: دغدغه مندی مردم و طرح مسائل مختلف از جمله آثار مثبت این طرح و عدم به روزرسانی آمار و اطلاعات و فقدان نقشه کامل و جامع از موانع و دلایل اصلی کاهش سرعت اجرای آن میباشد.

عابدی ، مدیر اداره طرح و برنامه شهرداری نیز گفت : در راستای تدوین این برنامه از ابتدای مهرماه سال 1397 تا کنون ، اقدامات مطالعاتی ، جمع آوری اطلاعات و داده ها از سطوح بالادستی تا پائین دستی با هماهنگی ادارات مختلف انجام شده است که در ادامه با تنظیم پرسشنامه ، انجام مصاحبه ها و نشست های مختلف ، این اطلاعات و داده ها تکمیل و جمع بندی و اساس فعالیت پنج کارگروه 1- طبیعی و زیست محیطی 2- اقتصادی و معیشتی 3- فرهنگی و اجتماعی 4-کالبدی شهر و5- مدیریت شهری را در تیم تحقیقاتی و پژوهشی مشاور خواهد بود .

در این جلسه دکتر فرودستان مدیر پروژه ، جهت آشنایی مدعوین و طرح مسائل کارگروه فرهنگی و اجتماعی گفت : ما به عنوان مجری و مشاور این طرح در شهر مبارکه ، به دنبال این هستیم تا با تدوین برنامه ، الگویی ترسیم نمائیم تا شهرداری بتواند برنامه های فرهنگی و سایر برنامه های تدوین شده در قالب کارگروه های فوق را منطبق با مسائل فرهنگی و سایر موضوعات شهر  تدوین نماید و در مرحله شناخت وضعیت شهر ، بدنبال شناسایی چالش ها و ظرفیت های شهر در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی و … هستیم و اعتقاد داریم که این سند باید حتماً کاربردی بوده و بتواند مشکلات هر حیطه ای را با کمک و بدست اهل فن آن در شهر مبارکه ، مرتفع نماید.

فرودستان گفت: اهمیت پروژه در این است که دغدغه ها و مسائل فرهنگی و چالش هایی که در محلات و مرکز شهر هست روشن شده و تحت نظر کارگروه ، با هدایت و ارشاد فعالان فرهنگی و با رعایت اصل عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه خدمات ، بتوانیم با نظر کارشناسی و تخصصی ، مشکلات و کمبودها را بررسی و راهکار ارائه نمائیم. در ادامه جلسه مدعوین فعالان فرهنگی شهر با طرح دیدگاهها و نظرات خود به بیان پاره ای از مشکلات شهر پرداختند .

در پایان جلسه ، دکتر فرودستان با معرفی همکاران تیم پروژه افزود : همکاران ما آماده اخذ نظرات مدعوین و عموم مردم شهر در همه زمینه ها و موضوعات هستند و مسلماً انتقال دیدگاههای مردمی  ، به غنای دستاوردها و برنامه ها ، کمک شایانی خواهد نمود که در همین راستا ، کلیه شهروندان و صاحب نظران محترم شهر مبارکه میتوانند نظرات و پیشنهادات خود را بصورت کتبی و در ساعات اداری به اداره طرح و برنامه شهرداری مبارکه تحویل نمایند .

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد